Ndërpriten sërish punimet tek “Xhamia e Plumbit”, vijon zvarritja e punimeve …

Punimet në kantierin e ngritur për restaurimin e Xhamisë së Plumbit janë ndalur sërish, të parashikuara të përfundonin brenda 10 muajsh ato vijojnë të zavrriten.

Ky investim i nisur në shtatorin kaluar u ndal fillimisht pasi ujërat përmbytën xhaminë dhe ambientin përreth saj ndërsa tani nuk ka informacion se cili është shkaku i ndërprerjes së punimeve.
Rikonstruksioni i Xhamisë së Plumbit parashikon ti japë zgjidhje problemit të përmbytjeve, të bëjë të mundur krijimin e një sistemi kullimi të sigurt dhe pengimin e ujërave vërshuese dhe gjithashtu restaurimin e ndërtesës.

Projekti i rehabilitimit, po vihet në jetë falë marrëveshjes së bashkëpunimit me qeverinë turke.
Gjatë fazës së parë të zbatimit të projektit, mbikqyrësit e punimeve restauruese nga Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore dhe DRTK Shkodër, si dhe shoqëritë zbatuese shqiptare e turke, po punojnë së bashku për të garantuar që kjo pasuri kulturore të restaurohet duke marrë parasysh teknologjinë e konservimit të vlerave të saj, konform normave teknike dhe kritereve të restaurimit

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Publiku thërret Luizin, Armaldo iu drejton mikrofonin: “Më fort, më fort…”

Këngëtari, Armaldo Kllogjeri, pas daljes së tij nga shtëpia...

Tre çiftet e horoskopit që kanë më shumë dashuri për pjesën tjetër të vitit 2023

Disa do të thonë se gjithçka është çështje kimie....

Vajza e Eli Fares “bishë” e vërtet, shfaqet nga vaska me shkumë

Ka mbi 125 mijë ndjekës në faqen e saj...

Shisnin kanabis pranë gjimnazit/ Arrestohet 20-vjeçari në Shkodër, tre të tjerë nën hetim

Një 20-vjeçar është vënë në pranga dhe tre të...