Askush nuk e priste por “The Simpsons” GODET sërish, ja çfarë parashikuan kësaj radhe…

Fansat e serialit të animuar “The Simpsons” kanë vënë në dukje një ngjashmëri të habitshme midis logos së re X dhe një aplikacioni të paraqitur në një episod të vitit 2012 të titulluar “Ned ‘n’ Edna’s Blend Agenda”

Bota e teknologjisë është e mbushur me emocione dhe kuriozitet pasi Elon Musk, sipërmarrësi enigmatik dhe CEO i Tesla dhe SpaceX , mori një vendim befasues për të ndryshuar logon e Twitter. Në një lëvizje që ka tërhequr vëmendjen e miliona njerëzve, Musk ka zëvendësuar logon ikonë të zogut blu me një ‘ X ‘ të mrekullueshëm.

Për Musk, ky transformim është kulmi i një obsesioni të gjatë me shkronjën e alfabetit, X. Gjithçka filloi në vitin 1999, kur ai themeloi X.com, një kompani pioniere e pagesave elektronike që përfundimisht evoluoi në gjerësisht përdorur PayPal.

Është interesante se domeni X.com, i cili ka rëndësi historike në udhëtimin e biznesit të Musk, tani i ridrejton përdoruesit në Twitter. Në fillim të këtij viti, kompania mëmë e Twitter ndryshoi në heshtje emrin e saj në X Corporation, duke sinjalizuar një ndryshim drejt magjepsjes së Musk me shkronjën X.

Kalimi në logon e re ka filluar, me faqen e internetit që tashmë shfaq X në vend të zogut tradicional blu. Megjithatë, aplikacioni celular i Twitter ende ruan logon e njohur të shpendëve, duke i lënë përdoruesit të pyesin nëse ky ndryshim do të shtrihet në të gjitha platformat në kohën e duhur.

Rastësisht, fansat e serialit të animuar “The Simpsons ” kanë vënë në dukje një ngjashmëri të habitshme midis logos së re X dhe një aplikacioni të paraqitur në një episod të vitit 2012 të titulluar “Ned ‘n’ Edna’s Blend Agenda”. Në këtë episod humoristik, telefoni i Homer Simpson shfaq shkurtimisht një aplikacion që ka një ngjashmëri të jashtëzakonshme me logon e ridizajnuar të Twitter. Ndonëse nuk është një përputhje e saktë, ngjashmëria ka ndezur spekulime lozonjare dhe madje ka bërë që disa versione të fotoshopuara të qarkullojnë në internet, siç vunë në dukje kontrolluesit e fakteve.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Atraksionet e reja në Theth: Një verë plot adrenalinë dhe peizazhe magjike

Ky vit sjell një atraksion të ri dhe të...

NJË TJETËR ATRAKSION, SË SHPEJTI ZIP LINE NË THETH

Një risi që i shtohet Alpeve të Shqipërisë është...

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...