Keni marrë ndonjëherë një dhuratë të tillë por nuk e keni ditur kuptimin, zbuloni simbolikën e trëndafilave të zinj!

Trëndafilat e zinj janë paraqitur në filma, këngë, libra, revista, trillime dhe histori antike. Po, siç e diskutuam më herët, ekzistenca e tyre daton në fund të shekullit të 16-të.

Në atë kohë, simbolet e trëndafilit të zi përmbanin vetëm kuptime të errëta si hakmarrja, vrasja, zia, vdekja dhe pikëllimi. Por ndërsa koha kalon dhe njerëzit piqen, ata nuk konsiderohen më thjesht si një simbol i errët.

Kuptimi i trëndafilave të zinj mund të përshkruajë gjithashtu shpresën, optimizmin, fundin e një periudhe të trishtuar ose të keqe dhe fillimin e një kapitulli të ri në jetën tuaj.

Sot, disa njerëz u dhurojnë të dashurve të tyre një buqetë me trëndafila të zinj për të treguar dashurinë e tyre të përjetshme. Kjo është arsyeja pse trëndafilat e zinj shihen shpesh në varre.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

“Ti je dashnorja e Bled Manes”, moderatorja e njohur e Top Channel ‘shokon’ studion e Ed Manushit

Çdo javë, rubrika “Trotuar” në “E Diell”, Top Channel,...

Horoskopi javor, çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Mërkuri do të ndërveprojë me Jupiterin, për të të...

‘Nuk më respektoi, as unë nuk…’! Efi flet për sherrin me Luizin: Kurse për Kiarën…

Efi ka dhënë sot një intervistë në “Shqipëria live”...

Flet nëna e Dafinës që u mbajt peng nga burri: U njohën me dashuri. I thoshte mos hap perdet dhe mos …

Detaje tronditëse zbulohen për opinionin publik nga rasti i...