A e dinit se janë 10 të fshehta që nëna nuk ua ka thëne kurrë…

1) Ju e keni bërë të bërtasë shumë. Ajo bërtiti kur kuptoi së ishte shtatzënë. Ajo bërtiti kur ju lindi. Ajo bërtiti kur ju mbajti për herë të parë në krahë. Ajo bërtiti më lumturi. Ajo bërtiti më frikë. Ajo bërtiti më merak. Ajo bërtet sepse ndjen thellë për ju. Ajo e ndjen dhimbjen dhe lumturinë tuaj dhe e ndan me ju, edhe nëse ju nuk ë kuptoni atë.

2) Ajo e donte atë copën ë fundit të byrekut. Por kur vuri re se ju po e shikonit me ata sy të mëdhenj, ajo nuk mund ta hante më atë. Ajo e dinte se do të kënaqej më shumë nëse ju do të mbushnit barkun tuaj të vogël sesa ajo të vetin.

3) Ajo është lënduar. Ju shtypët brinjët e saj më shkelma nga barku i saj, i keni shtypur barkun për 9 muaj, i keni dhënë trupit të saj shtrëngime dhe dhimbje agonie në momentin kur po dilnit në jetë.

4) Ajo kishe gjithmonë frikë. Që nga momenti i parë që mësoi për shtatzëninë, ajo bëri gjithçka mundi për t’iu mbrojtur. Ajo u bë arusha juaj mama. Në mendjen e saj, askush nuk mund t’iu mbante më sigurt se ajo. Zëmra i ndali dy herë kur ju bëtë hapat e parë. Ajo zgjohej gjithmonë për t’iu përgatitur për shkollë. Më hapa të vegjël, ajo vinte pranë jush, t’iu rrëmbejë nga çdo ëndërr e keqe, apo ethe, për t’u siguruar që ju ishit mirë.

5) Ajo ë di që nuk jeni të përsosur, por ju do ashtu siç jeni. Kritikat që ua jep nëna, janë nga thellësia e zëmrës, që ju të arrini majat më të larta të suksesit.

6) Ajo ju shikonte teksa flinit gjumë. Ka pasur net kur ajo ka qëndruar më ju deri në 03:00 dukë u lutur që më në fund të flinit gjumë. Ajo më vështirësi mbajti sytë hapur deri sa iu zinte gjumi, dhe në fund kur iu zinte gjumi, ajo iu shtrinte më kujdes në shtrat, dhe e gjithë lodhja e saj zhdukej përderisa shikonte fytyrën tuaj engjëllorë, përjetonte ndjenja dashurie më shumë së sa që e mendonte, edhe pse krahët i ishin ftohur, dhe sytë i ishin picërruar.

7) Ajo ju ka mbajtur më së 9 muaj. Ju kishit nevojë që ajo t’iu mbante në krahë dhe ajo ë bëri. Ajo ju mbante në krahë dukë pastruar, dukë ngrënë bukë, e madje edhe dukë fjetur. Ajo shtrihej më ju, ju puthtë, ju përkëdheltë, luante më ju, dhe ju ndiheshit të lumtur ë të sigurt në krahët ë saj.

Asaj i thyhej zëmra sa herë që ju qanit. Nuk kishte zë më të trishtuar së të qarat ë juaja, ose pamje më të tmerrshme së kur lotët rridhnin rreth faqeve tuaja. Kur ajo bënte gjithçka për t’i ndalur lotët e tu, e nuk arrinte, zëmra ë saj thyhej në miliona pjesë të vogla.

8) Ajo të kishte ty prioritet. Rrinte pa ushqim, pa dush dhe pa gjumë. Ajo gjithmonë vinte nevojat ë tua të parat. Ajo kalonte tërë ditën dukë i përmbushur nevojat e tua, ë në fund nuk kishte më energji për vetën ë saj, por, të nesërmen ajo zgjohej dhe rifillonte çdo gjë nga e para, sepse për të , ju ishit gjithçka.

9) Ajo mund t’i bëjë të gjitha përsëri. Të qenurit nënë është padyshim një nga gjërat më të vështira në botë. Përkundër të gjitha dhimbjeve, hidhërimeve, netëve të vona dhe mëngjeseve të hershme që e keni bërë nënën tuaj të përjetojë, ajo do t’i bënte të gjitha prapë për ju sepse ju vleni shumë për të.

10 Andaj…. Nëse e keni nënën tuaj gjallë, shkoni dhe putheni në ballë.. Lutuni për të. Tregojini se sa shumë e doni. Thoni nëna imë faleminderit, sepse ajo kurrë nuk i dëgjon aq sa duhet këto fjalë.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...