Nese VESHKA juaj ËSHTË NË RREZIK, Trupi do t’ju japë këto 5 shenja

Nese VESHKA juaj ËSHTË NË RREZIK, Trupi do t’ju japë këto 10 shenja (Pjesa 1)
Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme në trupin e njeriut dhe ato janë të vendosura vetëm nën brinjë. Roli i tyre kryesor është që të filtrojnë 120-150 litra gjak çdo ditë në mënyrë që të lejojnë që trupi të funksionojë siç duhet.
Jeta juaj mund të rr’ezikohet nëse veshkat tuaja dëmtohen, kështu që në mënyrë që të mbani trupin tuaj të shëndetshëm, të fortë dhe të sigurt, është shumë e rëndësishme të njihni shenja të dëmtimit të veshkave.
Simptomat më të zakonshme që po dëmtohen:

1-Ënjtje
Kur veshkat nuk punojnë siç duhet, ata nuk janë në gjendje të heqin lëngun e tepërt në trup që të çon në ënjtje në duart, këmbët, këmbët dhe fytyrën. Nëse vëreni një ënjtje të papritur, mund të jetë arsye për dështimin e veshkave.

2-Ndryshimet në urinim
Një shenjë paralajmëruese e hershme e dështimit të veshkave është ndryshimi në urinim.
Këtu janë disa ndryshime që mund të ndodhin:
vështirësi urinimi dhe ndjenja e presionit,
urinojnë me urinë me ngjyrë të errët sasi të vogla ose më rrallë,
urinojnë me urinë të zbehtë në sasi më të mëdha ose më shpesh,
nëse urina mund të jetë flluska ose e shkumëzuar,
urinoj në mes të natës,
Skuqje e lëkurës.

3-Kur veshkat janë në dështim, ata nuk janë në gjendje të heqin mbeturinat nga gjaku, të cilat mund të shkaktojnë skuqje të lëkurës ose kruajtje të rëndë. Për shkak të akumulimit të mbeturinave në gjak, lëkura merr inatosur dhe të thatë.

4-Lodhje
Kur veshkat janë të shëndetshme, prodhohet një hormon i quajtur EPO ose eritropoietin, i cili është përgjegjës për bërjen e qelizave të kuqe të gjakut dhe ato mbajnë oksigjen. Nga ana tjetër, nëse veshkat janë dëmtuar, ka vetëm pak qeliza të kuqe të gjakut që mbajnë oksigjen dhe pastaj muskujt e trurit po lodhen lehtë dhe shpejt dhe kjo çon në anemi.

5-Mungesa e frymës
Dëmtimet e veshkave mund të shkaktojnë fryrje, sepse trupi mund të lihen nga uria e oksigjenit. E gjithë kjo vjen për shkak të mungesës së oksigjenit.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...