Depozitat e ujit rrezik për shembjen e pallateve/ Banorët e Oblikës: Depozitat kanë amortizuar objektet

Banorët e fshatit Oblikë në njësinë administrative Ana e Malit, vetëm 15 minuta larg qytetit të Shkodrës prej vitesh përballen me mungesën e ujit të pijshëm dhe për këtë arsye ata janë detyruar që të vendosin depozita mbi tarracat e pallateve.

Në këtë fshat janë 13 pallate me rreth 200 familje, të cilat si zgjidhje të vetme kanë gjetur instalimin e çisternave që po rrezikojnë të shembin tarracat e pallateve.Pas situatës dhe dëmeve të krijuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 ,u vendos heqja nga tarraca e pallateve të gjitha depozitat të ujit, me qëllim parandalimin e ngjarjeve të rënda.Megjithatë ende realiteti vijon të jetë si më parë.

Familjet e bllokut të pallateve në Oblikë presin zbatimin e një projekti nga Bashkia Shkodër për tu krijuar kushtet që të furnizohen me ujë të pijshëm pa ndërprerje burimin e të cilit e kanë vetëm pak metra larg vendbanimit.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Publiku thërret Luizin, Armaldo iu drejton mikrofonin: “Më fort, më fort…”

Këngëtari, Armaldo Kllogjeri, pas daljes së tij nga shtëpia...

Tre çiftet e horoskopit që kanë më shumë dashuri për pjesën tjetër të vitit 2023

Disa do të thonë se gjithçka është çështje kimie....

Vajza e Eli Fares “bishë” e vërtet, shfaqet nga vaska me shkumë

Ka mbi 125 mijë ndjekës në faqen e saj...

Shisnin kanabis pranë gjimnazit/ Arrestohet 20-vjeçari në Shkodër, tre të tjerë nën hetim

Një 20-vjeçar është vënë në pranga dhe tre të...