“FESTA E ALPEVE” NË THETH

Fshati turistik i Thethit mirëpriti Festën e Alpeve që po kthehet në një aktivitet promovues të përvitshëm.

Nënkryetari i bashkisë Shkodër Rudin Beka thotë se kjo festë përcjell vlerat kulturore, traditën dhe kulinarinë.

Dy problemet kryesore në Theth, energjia elektrike dhe mbeturinat kanë gjetur zgjidhje.
Përfaqësues të shoqatës “Dukagjni”, banorë të zonës por edhe të ftuar sollën prodhimet tradicionale jo vetëm të Thethit por krejt zonës së veriut.

Në Festën e Alpeve morën pjesë edhe grupe artistike nga gjitha trevat e veriut të Shqipërisë por edhe Malit të Zi dhe Kosovës.

“Festa e Alpeve” tashmë çdo vit organizohet në Theth ku mbledh të gjithë dashamirësit e apleve dhe bukurive natyrore për promovimin jo vetëm të Thethit por krejt zonës së Dukagjinit.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

“Ti je dashnorja e Bled Manes”, moderatorja e njohur e Top Channel ‘shokon’ studion e Ed Manushit

Çdo javë, rubrika “Trotuar” në “E Diell”, Top Channel,...

Horoskopi javor, çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Mërkuri do të ndërveprojë me Jupiterin, për të të...

‘Nuk më respektoi, as unë nuk…’! Efi flet për sherrin me Luizin: Kurse për Kiarën…

Efi ka dhënë sot një intervistë në “Shqipëria live”...

Flet nëna e Dafinës që u mbajt peng nga burri: U njohën me dashuri. I thoshte mos hap perdet dhe mos …

Detaje tronditëse zbulohen për opinionin publik nga rasti i...