Arratisja 10 orë me not nga Liqeni i Shkodrës/ Historia e Shaban Tamalarit: Si më arrestuan në ujërat malazeze!

Ishte 34 vjeç kur mori guximin që të arratisej me not përmes liqenit të Shkodrës për të kaluar në Mal të Zi. Është kjo historia e 71 vjeçarit Shaban Tamalari, i cili në gusht të vitit 1986 u nis nga Vija e Vrakës, herët në mëngjes duke bërë 10 orë not.

Por aventura e tij do të ndërpritej në mes kur një ushtar i ish postës kufitare në Zogaj do ta pikaste atë.Në postën e fshatit Zogaj ku ai qëndroi për disa orë, hetuesit e morën në pyetje se cila ishte arsyeja që donte të arratisej, por jo vetëm kaq, ai do të goditej në mënyrë barbare nga ushtarët e postës.

Në fund, për këtë do të dënohej me 12 vite burg, me akuzën për tradhti ndaj atdheut.Në burgun e Qafë Barit, ai merr vendimin të vetëflijohet, por e shpëtojnë shokët e dhomës. Ai bën 4 vite burg nga 12 gjithsej, sepse lirohet në vitin 1991 me ndryshimin e sistemit. Sot pas 37 vitesh Shaban Tamalari, rikthehet në vendin ku u arrestua në postën e Zogajve dhe ende për të janë të freskëta torturat dhe vuajtjet që i kanë lënë pas shumë trauma.

Papunësia problem në Shkodër/ Albert Tuka: Statistikat flasin për 40% të papunë

Papunësia vlerësohet si një nga problemet më të mprehta sociale ndërsa bizneset nuk arrijnë të sigurojnë fuqinë punëtore.Kreu i Sindikatës së Pavarur për Qarkun...

Hapësirat publike u respektuan/ Administratori i Velipojës: Shërbimet ndaj turistëve më të mira sivjet

Pas këtij që sapo lamë pas, një tjetër sezon turistik i sukseshëm pritet që të jetë ai i vitit të ardhshëm duke qënë se...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Pse? Ermal Fejzullahu anulon dy koncerte në Itali

Ermal Fejzullahu ka anuluar dy koncerte në Itali. Lajmin...

FOTO/ Me një vajzë në krahë, Luizi zbulon se kush e bën biond

Fituesi i edicionit të dytë, të spektaklit televiziv "BBV",...

Luana Vjollca në një darkë romantike, por kush është fatlumi?

Moderatorja shqiptare, Luana Vjollca është në qendër të vëmendjes...

Zbulohet “molla e sherrit” mes Luizit, Arbanës dhe Eduardit

Fituesi i spektaklit televiziv "BBV2", Luiz Ejlli ka...