Qentë endacakë kthehen në shqetësim për qytetarët, ata kërkojnë të merren masa për largimin e tyre nga rruga

Qentë endacakë të kudo ndodhur në rrugët e qytetit të Shkodrës po kthehen gjithnjë e më shumë në një makth për banorët e këtij qyteti. Qindra nga këto kafshë, enden natën dhe ditën në qendër dhe periferi duke u ushqyer në kazanët e mbeturinave e duke u kthyer në bartës të rrezikshëm sëmundjesh.
Qytetarët kërkojnë që të merren masa për largimin e tyre nga rruga.
Fushatat e ndërmarra nga Bashkia apo ndonje OJQ, vaksinimin apo sterilizimin e qenve endacakë, nuk kanë munguar në Shkodër, por këto nisma afatshkurtëra rezultojnë të pamjaftueshme për të pastruar qytetin nga qentë e ndotur të rrugëve.
Ndërkohë strehëza e qenve endacakë e ngritur nga Bashkia për strehimin e tyre duket se nuk ka kapacitetin e mjaftueshëm për strehimin e këtyre kafshëve.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...