Bima qe sheron melcin permireson presionin e gjakut dhe ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Panxhari ka një numër të lartë të përfitimeve shëndetësore për të cilat do tju befasojne

Panxhari është i pasur me nitrate, të cilat trupi i konverton në oksid nitrik – një përbërës që relakson dhe zgjeron enët e gjakut. Kjo do të thotë qarkullim më i mirë dhe mundësisht ulje të presionit të gjakut.

Një studim i vogël i publikuar në Nutrients në gusht 2019 zbuloi se pirja e lëngut të rrënjës së kuqe mund të përmirësojë presionin e gjakut. Por, për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit në shumë lëngje, ekspertët mjekësorë këshillojnë se është më mirë të hani te zier se sa ta pini.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...