INFEKSIONET NË PISHINA, HYSA: KUJDES HIGJIENËN!

Në pamundësi për të shkuar në plazh, shumë qytetarë u drejtohen pishinave për t’u mbijetuar temperaturave të kësaj periudhe. Por gjithashtu shqetësim mbeten edhe infeksionet të shumta që mund të merren në ato ambiente. Epidemiologia Dhurata Hysa tregon se cilat janë simptomat e mundshme nëse një person ka marrë një infeksion lëkure.

Nga ana tjetër Dhurata Hysa tregon se qyetarët duhet të jenë të ndërgjegjshëm dhe që në momentin e parë që mund të vërejnë shënja kruarje në lëkurë duhet më patjetër të drejtohen për të marrë ndihmë mjeksore pasi transmetueshmëria tek të tjerët mund të jetë e lartë.

Hysa këshillon që në asnjëmënyrë qytetarët të mos vet mjekohen duke marrë ndonjë mjekim në farmaci por të drejtohen diret e tek mjeku i lëkurës. Që nga nisja e sezonit turistik ka nisur puna për kontrollin e marrjse së masave dhe cilësis se ujit në pishinat që operojnë ku deri më tani në Shkodër nuk janë konstatuar biznese që nuk kanë qënë conform rregullores.

https://fb.watch/lmHtvxlVkA/?mibextid=wZ5k54

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...