PISHINAT NË SHKODËR, HYSA: UJI BRENDA STANDARTEVE

Me ardhjen e stinës së verës një nga alternativat për tu freskuar nga temperaturat janë frekuentimi I pishinave përveç plazheve. Por përveç kënaqësisë së frekuentimit të pishinave në ditët e nxehta vijnë edhe rreziku I infeksioneve të ndryshme të lëkurës. Dhurata Hysa shefe e departamentit të epidemologjiesë tregon se në Shkodër janë marrë masat e nevojshme për monitorimin e të gjitë biznesëve që operojnë edhe me pishinat.

Hysa tregon se deri më tani nuk janë shënuar raste të mos respektimit të rregullores dhe standateve të pastrimit të ujit në pishina. Por gjithësesi fokusi dhe vëmëndja ndaj këtyre masave duhet të jetë masksimal në mënyrë që të evitohen infeksionet e ndryshme të lëkurës.

Shefja e departamentit të epidemologjiesë tregon gjithashtu nëse konstatohet ndonjë rast të mos respektimit të rregullave nga ana e bizneseve mund të çojë deri në mbyllje të aktivitetit.

Natyrisht frekuentueshmëria më e lartë I këtyre ambienteve shënohet gjatë fundjavës. Ndaj duhet bërë kujdes pasi ata që janë më të ndjeshën ndaj këtyre infeksioneve të lëkurës kryesisht janë fëmijët.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...