Disa nga gabimet që bëjnë çiftet kur bëhen prindër për herë të parë!

Më poshtë do të lexoni disa nga gabimet tipike për ata që çdo prind i ri ndeshet me rritjen e fëmijëve për herë të parë.

Nuk i ndani përgjegjësitë

Foshnjat krijohen falë dy personave. Nëse e keni këtë mundësi, do të ishte logjike që ju dhe partneri juaj të merrni pjesë në mënyrë të barabartë në kujdesin e fëmijës. Në këtë mënyrë, secili prej jush do të marrë kohën e lirë, por do të mësoni dhe kuptoni njëri-tjetrin më mirë.

Nuk po e shijoni momentin

Në përpjekjen tuaj për të qenë prindi i përsosur, shpesh harroni ta shijoni momentin. Kini kujdes që të mos e kuptoni papritur se fëmija juaj është rritur dhe ju nuk e dini se si dhe kur ka ndodhur.

E injoroni partnerin

Kur bëhet fjalë për marrëdhënien tuaj me partnerin, të bëhesh prind mund të dëmtojë. Shumë prindër të rinj janë aq të zënë me kujdesin për të porsalindurin e tyre, saqë harrojnë nevojat e partnerit të tyre.

Ju kap paniku për gjërat e vogla

Fazat fillestare të prindërimit do të jenë kaotike dhe të karakterizuara nga paniku i panevojshëm. Duhet të mësoni të relaksoheni, sepse paniku do ta përkeqësojë çdo situatë.

Nuk kujdeseni për veten

Një nga gabimet më të zakonshme është injorimi i nevojave personale, por kujdesi për veten gjatë dhe pas shtatzënisë është vendimtar.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...