Kujdes, këto ushqime rrisin rrezikun e kancerit

Një pjesë e madhe e ushqimeve që përdoren në masë të madhe nga të gjithë janë vërtetuar shkencërisht se rrisin rrezikun e kancerit.

Këto janë 10 nga ushqimet më të pashëndetshme që shkaktojë kancer dhe nuk duhet t’i hani kurrë.

Organizmat e modifikuar gjenetikisht (OMGJ)

OMGJ-të dhe kimikatet e përdorura për të rritur produkte të ndryshme janë vërtetuar se shkaktojnë rritje të shpejtë të tumorit. Por OMGJ-të janë kudo, përfshirë në shumicën e derivateve ushqimore të bëra nga misri konvencionale, soja dhe kanola. Sidoqoftë, ju mund t’i shmangni ato duke iu përmbajtur ushqimeve të çertifikuara organike, jo të OMGJ të çertifikuara dhe të rritura në vend që prodhohen në mënyrë natyrale pa bioteknologji.

Mishi i përpunuar shkakton kancer

Shumica e produkteve të mishit të përpunuar, duke përfshirë proshutën, sallamin dhe hot-dogët, përmbajnë konservues kimikë që i bëjnë ato të duken të freskëta dhe tërheqëse, por kjo gjithashtu mund të shkaktojë kancer. Si nitrati i natriumit ashtu edhe nitrati i natriumit rritin ndjeshëm rrezikun e zorrës së trashë dhe formave të tjera të kancerit, prandaj sigurohuni që të zgjidhni vetëm produkte të mishit të papjekur të bërë pa nitrate

Ushqimi që ngrohet në mikroval shkakton kancer

Mund të jenë të përshtatshme, por ushqimet që ngrohen në mikroval mund të marrin kimikate që lidhen me shkaktimin e jo vetëm të infertilitetit, por edhe të kancerit të mëlçisë, testikujve dhe pankreasit. Agjensia Amerikane e Mbrojtjes së Mjedisit (EPA) ka zbuluar se acidi perfluorooctanoic (PFOA) në mbështjelljet e qeseve të kokrrizave ne mikrovalë është kancerogjen dhe disa studime të pavarura e kanë lidhur këtë kimikat si shkaktar i shumë tumoreve. Në mënyrë të ngjashme, kimikati diacetil i përdorur në kokoshka është i lidhur me shkaktimin e dëmtimit të mushkërive dhe kancerit.

Pijet me sodë shkaktojnë kancer

Ashtu si mishi i përpunuar edhe pijet me sodë shkaktojnë kancer. E ngarkuar me sheqer, kimikate ushqimore dhe ngjyrosje, pijet me sodë acidifikojnë trupin dhe fjalë për fjalë ushqen qelizat e kancerit.

Ëmbëlsirat e mbushura me sheqer dhe ngjyrues shkaktojnë kancer

Ushqime të ndryshme, përfshirë edhe ëmbëlsirat mund të shkaktojnë kancer. Kohët e fundit kanë filluar që në ëmbëlsira të përdoren shumë ëmbëltues apo ngjyrues që përmbajnë kimikate të shumta. Sukraloza (Splenda), sakarina dhe ëmbëlsuesit e tjerë artificialë janë gjithashtu të lidhura me shkaktimin e kancerit.

Përbërës “të bardhë” të rafinuar shkaktojnë kancerin

Mielli i rafinuar është një përbërës i zakonshëm në ushqimet e përpunuara, por përmbajtja e tepërt e tij e karbohidrateve është një shqetësim shumë serioz. Një studim i botuar në revistën Cancer Epidemiology, Mile Markers, and Prevention zbuloi se konsumimi i rregullt i karbohidrateve të rafinuara ishte i lidhur me një rritje prej 220 përqind të kancerit të gjirit midis grave. Ushqimet me gliceminë të lartë në përgjithësi gjithashtu janë treguar se rrisin me shpejtësi nivelin e sheqerit në gjak në trup, i cili ushqen drejtpërdrejt rritjen dhe përhapjen e qelizave kancerogjene.

Sheqernat e rafinuara shkaktojnë kancer

E njëjta gjë vlen edhe për sheqernat e rafinuara, të cilat kanë tendencë të rritin shpejt nivelin e insulinës dhe ushqejnë rritjen e qelizave kancerogjene. Ëmbëlsuesit e pasur me fruktozë si shurupi i misrit me fruktozë të lartë (HFCS) janë veçanërisht të rrezikshëm, pasi shumojnë qelizat kancerogjene. Biskotat, ëmbëlsirat, byrekët, sodat, lëngjet, salcat, drithërat dhe shumë të tjera të njohura, kryesisht të përpunuara, artikujt ushqimorë janë të ngarkuar me HFCS dhe sheqerna të tjerë të rafinuar, kjo ndihmon të shpjegoni pse niveli i kancerit është në rritje këto ditë.

Mollë konvencionale, rrush dhe ushqime të tjera me pesticide shkaktojnë kancer

Shumë njerëz mendojnë se janë duke ngrënë të shëndetshëm kur blejnë mollë, rrush ose luleshtrydhe nga dyqani. Por nëse këto fruta nuk janë organike ose vërtetohen se nuk janë pesticide, ato mund të jenë një rrezik i madh për kancer. Grupi i Punës i Mjedisit (EËG) zbuloi se deri në 98 përqind të të gjitha produkteve konvencionale, dhe veçanërisht lloji i gjetur në listën e tij të pemëve të rritura me pesdicide është i kontaminuar me pesticide që shkaktojnë kancer.

Salmoni mund të shkaktoje kancer

Salmoni i fermave është një tjetër ushqim me rrezik të lartë për kancerin, sipas Dr. David Carpenter, Drejtor i Institutit për Shëndetin dhe Mjedisin në Universitetin e Albany. Sipas vlerësimit të tij, salmonit të kultivuar jo vetëm që i mungon vitamina D, por shpesh është i kontaminuar me kimikate kancerogjene, PCB (biphenilë poliklorinuar), retardantë të flakës, pesticide dhe antibiotikë.

Vajrat e hidrogjenizuar

Ato zakonisht përdoren për të ruajtur ushqimet e përpunuara dhe për t’i mbajtur ato të qëndrueshme në raft. Por vajrat e hidrogjenizuar ndryshojnë strukturën dhe fleksibilitetin e membranave qelizore në të gjithë trupin, gjë që mund të çojë në një mori sëmundjesh të dobëta siç është kanceri. Disa prodhues janë duke hequr dorë nga përdorimi i vajrave të hidrogjenizuar dhe duke i zëvendësuar ato me vaj palme dhe alternativa të tjera më të sigurta, por yndyrnat trans përdoren akoma gjerësisht në ushqimet e përpunuara.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...