Gati projektligji për kultivimin e kanabisit për qëllime mjekësore

Qeveria shqiptare ka miratuar të premten projektligjin për kultivimin e kanabisit për qëllime mjekësore. Ministrja e shëndetësisë dhe mbrojtjes sociale Ogerta Manastirliu, njoftoi se do të krijohet një agjenci e re kombëtare për kontrollin e kanabisit.

“Qeveria ka miratuar projektligjin për kanabisin, për qëllime mjekësore dhe industriale. Ky projektligj përcakton kuadrin rregullator për mënyrën pse si do iniciohet procesi. Qëllimi është rregullimi dhe granatimi i procesit të kontrollit dhe mbikëqyrjes së prodhimin, përpunimit. Aspekte kryesore, lidhen me aspekte rregullatorë që i përkasin nga momenti i kultivimit dhe eksporti i sigurt dhe i kontrolluar. Krijohet Agjencia kombëtare për kontrollin e kanabisit. Janë parashikuar të gjitha kushtet për aspektet e dhënies së licencave dhe lejeve me kritere të përcaktuara dhe konsultuara dhe mirë oganizuara. “, tha Manastirliu.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...