Censusi i Pelikanit Kaçurrel/ Vjen në rritje numri i individëve në ligatinat e Shkodrës!

Për të disatin vit ne rradhë është zhvilluar censusi i pelikanit kaçurrel në liqenin e Shkodrës lumin Buna dhe në Velipojë .
Biologia dhe ekspertja e mjedisit Aurora Piroviq shprehet se nga viti në vit vërehet se ka një rritje të numrit të individëve të regjistruar. Piroviq thekson se kjo situatë dhe gjendja e Pelikanit Kaçurrel këtë vit është shumë e mirë ndërsa thot se këtë vit janë numëruar mbi 70 individ. Sipas të dhënave nga Administrata e Zonave të Mbrojtura në Shkodër gjatë këtij censusi kanë rezultuar 75 individ pelikani, nga ku 19 individ juvenile dhe 56 individ adult.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...