Berisha tregon kushtin e vetëm që e largon nga politika: Do them ‘Goodbye’ vetëm kur…

Ish-kryeministri Sali Berisha pas humbjes në zgjedhjet lokale pohon se nuk do të tërhiqet nga politika pavarësisht rezultatit.

Në një deklaratë për mediat, Berisha tha se pavarësisht përpjekjes për ta asgjësuar opozitën, kjo e fundit qëndron më e fortë se kurrë, pasi zgjedhjet i humbi duke hyrë në garë pa financime dhe pa logon e partisë.

Ndër të tjera ai theksoi se rreth 15 mijë shqiptarë dëshmuan se e duan opozitën e fortë dhe se vetë ai do të tërhiqet në momentin kur të ketë humbje në një garë ku zgjedhjet mbahen të lira e të ndershme.

“Ta harrojë kush se unë mund të tërhiqem përveç se nga vota e demokratëve, asnjë presion përkundrazi më shtojnë motivin. Lufta për votën duhet bërë më shumë”, theksoi ai.

Sali Berisha: Këto janë teza të atyre që duan të justifikojnë blerjen masive të votës, unë nuk desha të futesha në të gjitha aspektet. E vërteta është një përpjekje antiligjore për të asgjësuar me çdo kusht opozitën e vërtetë, kjo është me fakte jo shpikje e imja. Në kundërshtim me çdo lloj parimi e ligji, PD u fut në zgjedhje pa logo dhe emri i kryetarit u refuzua në mënyrën staliniste, pa asnjë lloj financim. Synohej zhdukja e opozitës, 15 mijë shqiptarë votuan këtë të fundit. Dështuan ata që donin ta zhduknin, është në deri ne heroizmit të atyre që përballë mureve të zeza u ngritën dhe thanë se jemi këtu. ME rreth 40% të votuesve. Përpjekja ishte për ta asgjësuar, po ne e dëshmuam të kundërt e ata morën turpin historik.

Opozita është në këmbë dhe do qëndrojë e fortë më shumë se kurrë. Kemi një statut partie i ka gjërat e qarta, do e zbatojmë pikë për pikë. Në vitin 1991 unë kam bërë një betim me veten time, që zgjedhjet e para të lira që do humbas do largohem nga politika, unë i qëndroj betimit tim. Në rastin e parë që ndodhi në 2013 thashë goodbuy. Zgjedhjet u përmbysën por vota u mbrojt. Ta harrojë kush se unë mund të tërhiqem përveç se nga vota e demokratëve, asnjë presion përkundrazi më shtojnë motivin. Lufta për votën duhet bërë më shumë. Ata që rinë nëpër ekrane, rrahin ujin në havan.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Stilisti shkodran që vesh Hamilton, Jozef Martini punon për firma të njohura

Në Shkodër ka hapur një show-room me punimet e...

Rudina Dembacaj na rrënqethi me dedikimin për të atin e ndjerë

Me datë 8 Korrik të vitit 2020, Rudina Dembacaj...

“Puna e palodhur jep rezultate!”/ DITA me fat për secilën shenjë të horoskopit gjatë muajit qershor

Pavarësisht nga parashikimet mujore, ka të paktën një ditë...

“Ka paguar për 1 foto me Nusretin sa 5 banesa”, Ardit Gjebrea i kthehet ‘keq’ ndjekësit

Moderatori i të dielës shqiptare, Ardit Gjebrea ka nisur...