3 arsyet përse gratë aziatike nuk shëndoshen kurrë dhe jetojnë më gjatë

1.Hanë në procione të vogla: Me siguri nuk do t’ju vijë mirë të shihni pjatën tuaj të mbushur plot e përplot, ndërkohë që mund të kishit zgjedhur porcione më të vogla. Sipas një studimi të Cornell University, reduktimi i porcioneve ju ndihmon jo vetëm të ruani peshën aktuale, por edhe të humbisni më shpejt kilogramët e padëshiruar.

2.Pinë çaj në vend të ujit të ftohtë: Edhe pse 75% e trupit të njeriut është e përbërë nga uji, i cili ndihmon të mbani organizmin të hidratuar dhe ndihmon eleminimin e toksinave, femrat aziatike zgjedhin të pijnë çaj. Sipas tyre, uji i ftohtë fill pasi keni ngrënë ushqime me përmbatje yndyrore pengon tretjen. I preferuari i tyre është çaji jeshil.

3.Hanë shumë jeshillëqe: Jeshilja nuk është vetëm ngjyra e preferuar e çajit, por edhe e perimeve me këtë ngjyrë. Ndonëse në Azinë e largët mund të kultivohen produkte që nuk i gjeni në tregun vendas, ju mund të hani perime si sallata jeshile, spinaqi, lakra, brokoli, qepët e njoma,hudhra e njomë, lakrat e egra etj. Sasia e lartë e klorofilës që gjendet në këto perime përthithet dhe tretet shumë shpejt nga trupi, janë të ushqyeshme dhe të japin efektin e ngopjes. Si rrjedhojë ato jetojnë më shëndetshëm dhe gjatë.

“Përshëndetje e përzemërt dhe flagrante”, veprimi i Ramës ndaj Melonit jehonë në mediet italiane (VIDEO E PLOTË)

Kryeministrja Giorgia Meloni mori pjesë në samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC) i cili vizitoi 45 liderë të mbledhur në Moldavi . Mes tyre edhe...

“Ma hoqën fëmijën nga gjiri”, e reja tregon torturat në shtëpinë e burrit

Marigona Buja 32 vjeçarja do të tregojë historinë e trishtë të jetës së saj.   Ajo u martua me ndërmjetësim kur ishte vetëm 23 vjeç dhe...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

“Ma hoqën fëmijën nga gjiri”, e reja tregon torturat në shtëpinë e burrit

Marigona Buja 32 vjeçarja do të tregojë historinë e...

Meterologia Lajda Porja zbulon surprizat e motit, ja çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Fundjava pritet që të sjellë kushte të qëndrueshme atmosferike...

Mrekulli! Ky është liqeni në Shqipëri që ju rinon për 3 ditë dhe ju shëron nga sëmundjet

Bëhet nami në liqenin e “çudirave” në Lenie të...