Sheqerpare Gostivari, shije që duhet provuar me patjetër….

Përbërësit:

8 vezë

750gr tlyen

750 miell

Sherbeti:

1 liter ujë

900gr sheqer

Përgatitja:

Ne nje ene te thelle shypim te lynin mire, pastaj i hedhim gjysmen e miellit dhe e perziejme pak, ja shtojme 7 te kuqet e vezeve dhe 1 veze te plot, perseri e perziejme dhe me pas ja shtojme miellin e mbetur derisa te behet nje mase homogjene

Nga brumi qe formohet i bejme kuleqet dhe i rendisim ne nje tepsi te vogel dhe i fusim ne frigorifer, i leme te qendrojne ne frigorifer per gjysem ore derisa te ftohet brumi mire

Pasi te ftohet brumi kuleqet i t`hollojme nje nga nje dhe formen ja bejme me gote, pastaj i marrim nga 3 forma qe i kemi bere me pare dhe i rendisim ne tepsi si ne foto

Pjekim 200grad per 1 ore. Sherbeti duhet te jete i ngorh kur ta hedhim mbi sheqerpare dhe sheqerparet gjithashtu duhet te jene te ngrohta

 

DËMOHEN NDRIÇUESIT ELEKTRIK NË “GJUHADOL”

Dëmtimi I ndriçuesve në zonën muzeale të “Gjuhadolit” është një nga fenomenet që qytetaret përballen shpesh së fundmi. Dëmtimi kryesisht ndodhë gjatë natës ku...

Ndryshime të bujshme në televizion, ‘Klanifornia’ largohet nga Tv Klan, Julian Deda njofton se…

Nga sezoni i ardhshëm televiziv spektaklin e humorit “Klanifornia” nuk do e shohim më në TV Klan. Lajmi është bërë i ditur nga burime ekskluzive...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Ndryshime të bujshme në televizion, ‘Klanifornia’ largohet nga Tv Klan, Julian Deda njofton se…

Nga sezoni i ardhshëm televiziv spektaklin e humorit “Klanifornia”...

Rriten duke i bërtitur prindërit, ja pasojat negative që mbeten te këta fëmijë

Shumë prindër përdorin të bërtiturat si një metodë disiplinore...

Po afrohet dita! Zbulohet data e dasmës së Arbanës dhe Eduartit

Arbana Osmani dhe Eduart Grishaj do të martohen në...