13-vjeçari shmang tragjedinë, ndalon autobusin e shkollës pasi shoferit i ra të fikët (VIDEO)

Falë qetësisë dhe reflekseve të tij, një nxënës 13-vjeçar, arriti të shmangte një përplasje me një autobus shkolle në Michigan , SHBA, kur drejtuesi i mjetit u sëmur papritur dhe humbi mendjen në timon.

Vogëlushi Dillon Reeves, ishte duke hipur në autobusin e shkollës me rreth 60 nga shokët e tij të klasës, kur kuptoi se shoferi kishte humbur ndjenjat.

“Ai u hodh nga vendi i tij, hodhi çantën e shpinës dhe vrapoi përpara ndërsa autobusi ishte në lëvizje”, tha Robert Livernois, mbikëqyrësi i shkollave të shtetit të Miçiganit, në një konferencë për shtyp të enjten.

Incidenti ndodhi të mërkurën në qytetin Warren, në veri të Detroitit, kur studentët po ktheheshin në shtëpi.

Në një video nga kamera e shkollës, shoferi me të vërtetë mund të shihet duke ndjerë siklet dhe në një moment të fikët. 13-vjeçari Dillon Reeves nxiton dhe merr timonin, shtyp frenat dhe ndalon automjetin ndërsa dëgjohen britmat e fëmijëve të tmerruar.

Më pas dëgjohet duke u bërtitur shokëve të klasës për të thirrur menjëherë ndihmë.

Një ambulancë e dërgoi shoferin në spitalin më të afërt dhe sipas CNN, ai ndodhet jashtë rrezikut.

Reagimi i studentit “bëri diferencën”, theksoi Robert Livernoi.

Të prekur dukshëm , por edhe krenarë , prindërit e 13-vjeçarit vlerësuan djalin e tyre në konferencën për shtyp, duke e cilësuar atë si një “hero të vogël”.

Falë Dillon Reeves, “një aksident potencialisht tragjik u shmang”, shkroi këshilltari Jonathan Lafferty në një postim në Facebook.

 

Horoskopi ditor, e Premte 9 Qershor 2023

Dashi Hëna në kundërshtim me shenjën tuaj do të vërë çdo gjë në diskutim. Do të keni programe konfuze, ashtu sikundër do jenë dhe mendimet....

KRERËT E FESË TAKIM NË SHKODËR: POLITIKA TË MËSOJË PREJ NESH

Krerët e Komuniteteve fetare të Shqipërisë zhvilluan një vizitë në katedralen e Shkodrës pas një ftese të arqipeshkëvit të Shkodrës Angelo Massafra për një...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Si t’i keni rrobat e bardha pa pasur nevojë të përdorin zbardhues ose klor

Rrobat e bardha kanë tendencë për t’u njollosur shumë...

Cifti shkoi me pushime ne Mykos por ve duart ne koke kur i vjen fatura

Nje cift shkoi me pushime në Mykonos ne Greqi...

Agron LLakaj jep lajmin e hidhur. Humb njeriun me te shtrenjtë

Aktori i madh i humorit Agron LLakaj ka humbur...