Gjinekologu zbulon moshën më të madhe të një gruaja shtatzënë: Priste fëmijën e tretë…

Kastriot Dallaku, obstetër gjinekolog tha në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania se shtatzënitë në moshën mbi 40-vjeçare kanë gjasa të kenë më shumë komplikacione si për fëmijën ashtu edhe për nënën.

Ai tregoi se pacientet në këto mosha informohen paraprakisht për rreziqet që mund të vijnë nga shtatzënia dhe vendimet mjekësore merren në mënyrë të përbashkët.

 

Mjeku solli rastin e një gruaje që ka sjellë në jetë fëmijën e saj të tretë në moshën 46-vjeçare.

“Kemi pasur raste edhe në moshën 46-vjeçare, një grua që kishte fëmijën e tretë, kishte dy vajza dhe priste djalin. Kemi pasur edhe raste të tjera në moshë më të madhe, jo me fëmijën e parë.

 

Nga ana mjekësore, mosha e pacientes nuk ka shumë rëndësi mjekësore nëse është fëmija i parë apo i dytë, pasi rreziqet e komplikacioneve janë të njëjta”, tregoi mjeku.

Çfarë ndodhi? Prishet miqësia mes Efit dhe Mikelës?!

Efi Dhedhes dhe Mikela Pupa ishin dy mikeshat të cilat vendosën të luanin si një banor i vetëm në garën e “Big Brother VIP”,...

Ëndërroni për pasuri? Disa mënyra si t’i tërhiqni paratë si magnet

Nëse doni të tërhiqni para, mbani mend këto këshilla. Ata që i aplikojnë pretendojnë se i ka ndryshuar gjendja e tyre financiare. -Përdorni ngjyra të...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Prinderit që i bërtasin cdo ditë fëmijëve. Ja pasojat negative që do kenë kur të rriten

Psikologet tregojne se nje nga gabimet qe bejn prinderit...

Pas dy shtatëzanive me binjake doja një bebe tjetër, u habita kur pash cfare me doli ne eko

Një nënë e cila tashmë kishte dy cifte binjakësh...

Autobuzi me 20 femije del nga rruga bie ne humnerë

Një autobus me nëntëmbëdhjetë gjimnazistë është ka dalë nga...

34 vjecarja kujdesej për të moshuarit i vjedh 75 mijë paund nga karta e bankës

Një femer e varur nga bixhozi dhe droga vodhi...