Ngrihet alarmi/ Filloni përgatitjet për temperaturat rekord, nuk do ta besoni sa gradë Celsius pritet të shkojë këtë javë

Temperaturat rekord priten mes të mërkurës dhe të premtes me temperatura që të arrijnë nivelet që shihen normalisht në korrik.

Kushtet ekstreme do të pasojnë marsin më të thatë në 20 vjet në disa zona, gjë që ka rritur shqetësimet në rritje për rezervat ujore të vendit dhe ka vendosur zyrtarisht Spanjën në thatësirë ??afatgjatë.

Rezervuarët janë rreth 15% nën nivelet mesatare me disa tkurrje në vetëm 26% të kapacitetit, ndërsa kushtet e thata po ngjallin frikën për shpërthimin e më shumë zjarreve me afrimin e verës.

Agjencia shtetërore meteorologjike e Spanjës Aemet tha se do të ketë një “hyrje progresive të një mase ajrore shumë të ngrohtë dhe të thatë me origjinë afrikane” duke shkaktuar “vlera tipike të verës”.

Aemet tha se temperaturat në luginën e Guadalquivir në rajonin e Andaluzisë së Spanjës jugore, e cila është shtëpia e qyteteve si Sevilja, “mund të arrijnë edhe 40 gradë Celsius” të enjten ose të premten.

Agjencia tha se temperaturat pritet të ulen të dielën dhe të hënën, “duke i dhënë fund këtij episodi të temperaturave jashtëzakonisht të larta për kohën e vitit”.

Temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë në Spanjë për prillin ishte 37.4C në Murcia në pjesën juglindore të vendit në vitin 2011. Temperaturat mbi 30C priten në pjesën më të madhe të Spanjës jugore të mërkurën përpara se të vazhdojnë të rriten.

Sistemimi i përroit të Oblikës/ Turistëve u shfaqen mbeturina dhe djegie

Kjo është panorama që shoqëron në një ditë normale jo vetëm banorët e zonës së Oblikës por edhe kalimtarë e turistë të shumtë që...

Horoskopi ditor, e Premte 9 Qershor 2023

Dashi Hëna në kundërshtim me shenjën tuaj do të vërë çdo gjë në diskutim. Do të keni programe konfuze, ashtu sikundër do jenë dhe mendimet....

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Si t’i keni rrobat e bardha pa pasur nevojë të përdorin zbardhues ose klor

Rrobat e bardha kanë tendencë për t’u njollosur shumë...

Cifti shkoi me pushime ne Mykos por ve duart ne koke kur i vjen fatura

Nje cift shkoi me pushime në Mykonos ne Greqi...

Agron LLakaj jep lajmin e hidhur. Humb njeriun me te shtrenjtë

Aktori i madh i humorit Agron LLakaj ka humbur...