SHKODËR/ BËNI KUJDES NGA VIROZAT E STINËS, MË TË RREZIKUARIT JANË FËMIJËT

Me ardhjen e stinës së pranverës bashkë me të vijnë edhe virozat e stinës. Moshat që janë më të prekshëm nga këto viroza janë të vegjlit tregon Dhurata Hysa Shefe e departamentit të epidemologjisë.

 

Dhurata Hysa tregon se aktualisht mund të jemi edhe në pikun e situatës epidemologjike.
Nga virozat e stinës nuk mungojnë rastet edhe tek të rriturit ku mjekja tregon se ata janë edhe më të shkujdesur.

 

Ndërkohë epidemologia Hysa shprehet edhe për mënyrën sesi duhet të kujdesemi ndaj këtyre vizorave.

 

Virozat tipike të kësaj stine janë infeksione të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes dhe temperaturë e lartë tek fëmijët. Kujdes duhet treguar edhe sa i përket veshjes, për shkak se temperaturat luhaten në mënyrë të vazhdueshme.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Si të Humbisni 4 Kilogramë me Supën e Lakrës – Receta me Shije të Lehtë

Në rrjete sociale çdo ditë dalin ide të reja...

Çfarë ndodhi me Kiara Titon? Ish-banorja e BBV ka dy fjalë te rendesishme për ndjekësit e saj

Pas përfundimit të rrugëtimit të saj në “Big Brother...

E mbani mend vajzën e Eli Farës? Nuk do ta besoni sa ka ndryshuar …

Vajza e këngëtares së mirënjohur Eli Farës, Marina është...