Bashkia nuk menaxhon dot mbetjet/ Rrugët e periferive “pushtohen” nga mbetjet inerte dhe urbane

Menaxhimi i mbetjeve urbane dhe inerte vijon të mbetet një problem pa zgjidhje.

 

U mjaftuan me ndërtimin që lidh rrugën Tepe-Ajasëm që më pas institucionet përgjegjëse ta lënë në harresë këtë segment ndër investimet më të fundit infrastrukturore në Shkodër. Çdo dite ne kete rruge hidhen tonelata mbeturinash dhe inertesh te ndryshme.

 

Pamjet flasin qarte se si apelet ndaj institucioneve vijojne te bien ne vesh te shurdhet sepse gjendja sa vjen e rëndohet.Persona të ndryshëm shkarkojnë sistematikisht dhëra, mbetje të ngurta apo materiale të tjera ndërtimin në këtë zonë duke sjellë një skandal.

 

Edhe pse në disa raste ka patur premtime se personat që ndotin ambjentin duke hedhur inerte do të ndëshkohen me masa. administrative gjobë, sporadike kanë qenë rastet kur personat e papërgjegjhëm janë përballur me ligjin. Statistikat për Shkodrën janë të frikshme, sipas studimeve në një vit në natyre derdhen rreth 600 ton mbeturina.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

NJË TJETËR ATRAKSION, SË SHPEJTI ZIP LINE NË THETH

Një risi që i shtohet Alpeve të Shqipërisë është...

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...