Bashkia nuk i menaxhon dot, Rrugët e periferive “pushtohen” nga mbetjet inerte dhe urbane

Menaxhimi i mbetjeve urbane dhe inerte vijon të mbetet një problem pa zgjidhje. U mjaftuan me ndërtimin që lidh rrugën Tepe-Ajasëm që më pas institucionet përgjegjëse ta lënë në harresë këtë segment ndër investimet më të fundit infrastrukturore në Shkodër. Çdo dite ne kete rruge hidhen tonelata mbeturinash dhe inertesh te ndryshme.

Pamjet flasin qarte se si apelet ndaj institucioneve vijojne te bien ne vesh te shurdhet sepse gjendja sa vjen e rëndohet.Persona të ndryshëm shkarkojnë sistematikisht dhera, mbetje të ngurta apo materiale të tjera ndërtimi në këtë zonë duke sjellë një skandal.Edhe pse në disa raste ka patur premtime se personat që ndotin ambjentin duke hedhur inerte do të ndëshkohen me masa administrative gjobë, sporadike kanë qenë rastet kur personat e papërgjegjshem janë përballur me ligjin. Statistikat për Shkodrën janë të frikshme, sipas studimeve në një vit në natyre derdhen rreth 600 ton mbeturina.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Nuk do besoni me kë e krahason Olti Curri, Kiarën dhe Luizin (Foto)

Kiara dhe Luiz padyshim janë nga ermat që keni...

Diola Dosti dhe Xhonatani kapen mat, Ronaldo i nxjerr zbuluar: Del fotoja…

Diola dhe Xhonatani gjatë qëndrimit të tyre në shtëpinë...

‘Me apo pa…’, Luana provokon me duar afër zo…

Prezantuesja dhe këngëtarja shqiptare, Luana Vjollca po punon pa...

“Si ta nxorri goja mor Ermal…”, deklarata e turpshme për Luizin po çmend rrjetin

Ermal Mamaqi, i ftuar në TopAlbania Radio, ka bërë...