Vijon restaurimi i fasadave të pallateve në Shkodër, Beci e Kadija inspektojnë ndërtesat që do i nënshtrohen rikonstruksionit

Pas aplikimit per tu perfshire ne projektin e Fondit Shqiptar te Zhvillimit qe synon rehabilitimin e pallateve dhe nderteseva publike te ndertuara vite me pare, jane perzgjedhur per restaurimin e fasadave dy pallate ne lagjen Partizani ne qytetin e Shkodres. Ish kreu i Fondit Shqiptar te Zhvillimit, deputeti Benet Beci, kryetarja e Keshillit Bashkiak Brisela Kadija, kane inspektuar nga afer sot dy ndertesat qe do ti nenshtrohen rikonstruksionit dhe jane takuar me banoret dhe pronar biznesesh.

Perzgjedhja e godinave qe do I nenshtrohen riparimit te fasadave sipas kryetares se keshillit bashkiak Brisela Kadija, eshte bere mbi bazen e amortizimit dhe vendodhjes se tyre, ku me me precedence jane ndertesat ne afersi te qendres dhe rrugeve kryesore.

Puna per restaurimin e fasadave te ketyre pallateve pritet te nise javen e ardhshme. Nderkohe qe sipas deputetit Beci ne te ardhmen pritet qe ne procesin e restaurimit te perfshihen edhe pallate dhe godina te tjera qe e kane te domosdoshme nderhyjen per shkak te amortizimit.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...