Përse duhet të hidhni një lug krip cdo natë në lavamanin tuaj para se të flini

A keni dëgjuar se duhet të derdhni kripë në kanalin e lavamanit para se të shkoni në shtrat gjatë natës? Po, kripa e tryezës në kuzhinën tuaj mund të jetë e dobishme si një mjet për mirëmbajtjen e tubave, si dhe për aromatizimin e tyre.

 

Kripa përbëhet nga një strukturë kristalore, e përbërë nga Na+ (natrium) dhe Cl- (klor) . Kripa gjendet pranë oqeaneve dhe në ujërat e kripura, por gjithashtu gjendet në halitin mineral, ose “kripa shkëmbore”. Sipas NASA-s, kripa ka mbi 14,000 përdorime të njohura! Disa nga këto përdorime mund të kontribuojnë në tubat e lavamaneve tuaj.

 

Kripa shpërndan yndyrën dhe vajin, duke e liruar atë. Hidhni gjysmë filxhani kripë në lavamanin tuaj, pasuar nga një filxhan uthull të bardhë dhe sodë buke. Ndiqni këtë me ujë të valë. Kripa mund të bëjë magjinë e saj, duke zhbllokuar shume lehte lavamanin.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Luizi sipër saj me kokën të mbuluar, Kiara: “Se mos kujtojnë që bëmë gjë” #foto

Kiara dhe Luizi kaluan mbrëmë një natë romantike. Kjo...

Njihuni me këngëtaren shqiptare që punon si police. Video

Ajo quhet Behije Dida dhe punon si oficere në...