Ekspozita etnografike në muzeun “Oso Kuka”/ Elementë që i përkasin shekullit të XX të paekspozuar më parë

Çdokush që viziton mjediset e Muzeut Historik të Shkodrës gjatë këtyre ditëve ka mundësi të shikojë një ekspozitë sa të veçantë aq edhe të bukur.

 

Thelbi i saj qëndron në ekspozimin për herë të parë të disa elementëve etnografik të cilët prej thuajse njëshekulli nuk përdoren më por asokohë ato kishin rëndësi dhe përfaqësonin vlera në jetën e një gruaje në vendin tonë.

 

Mesazhi i kësaj ekspozite konsiston tek e bukura që njerëzit e kanë kërkuar gjithmonë përmes detajeve edhe pse kushtet e jetesës apo të dijes ishin më të kufizuara. Ekspozita po qëndron e hapur përgjatë të gjithë muajit mars në Muzeun Historik të Shkodrës “Oso Kuka”.

 

Olta u betua se do t’i largojë Kiarën, Luizin e zë frikë dhe i bën ofertën joshëse Kristit

Prime-n e kaluar Nita hapi Kutinë e Pandorës dhe dërgoi në nominim dy çiftet: Olta-Kiara dhe Qetsor-Kristi.Pas spektaklit, Luizi ka diskutuar me Kristin për...

Makina përfundon në përrua, zbardhet çfarë ka ndodhur me dy vajzat e reja që ishin brenda automjetit

Shpëtojnë mrekullisht dy vajza teksa mjeti i tyre është përmbysur duke përfunduar në një përrua.   Dy të reja udhëtonin me një autoveturë në drejtim të...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Luizi sipër saj me kokën të mbuluar, Kiara: “Se mos kujtojnë që bëmë gjë” #foto

Kiara dhe Luizi kaluan mbrëmë një natë romantike. Kjo...

Njihuni me këngëtaren shqiptare që punon si police. Video

Ajo quhet Behije Dida dhe punon si oficere në...