Kryeqendra e Veriut, pa terminal/ Qendra mes kaosit, projekti ende në letër

Nga Merisa Gjoni

 

Pavarsisht premtimeve te shumta vecanerisht gjate muajve te fundit, ende ne Shkoder nuk ka nje terminal autobusesh.

 

Nga ana tjeter qendra e qytetit cdo dite ne orare te caktuara futet mes kaosit si shkak I zbarkimit te linjave te ndryshme. E njejta gje ndodh edhe ne sheshinm perpara pallatit te sportit “Qazim Dervishi”Nga ana tjeter terminali I cili sipas bashkise Shkoder eshte vene ne funksion 4 viter me pare,tek stacioni I trenit, ne asnje moment nuk ka qene funksional!

 

Pervec vijezimeve qe tregojne vendet e lena per parkimine tyre, asnje autobus nuk shkon aty. Situata me e evshtire behet gjate veres kur per shkak te turizteve te shumte, shkodra kthehet ne nje kaos pa kuptim, e nga ana tjeter pushteti vendor ka heshtur ndaj ketij realiteti. Në vitin 2015, parku i autobusave i është hequr Bashkisë. Për këtë arsye, ky institucion është detyruar të kontraktojë një kompani për të bërë studim mbi lëvizjet dhe mobilitetin brenda qytetit.

 

Pavarësisht qasja e bashkisë Shkoder e cila është e vonuar. Një qytet si Shkodra në këto kushte periudhën e sezonit është gati i pamenaxhueshëm. Sikur te mos mjaftonte kjo, edhe vetë vizitorët mbesin të paorintuar! Derisa projekti te vihet ne zbatim per te patur nje terminal tjeter, situate vijon te mbetet e tille ne Shkoder, ku nga viti ne vit edhe fluksi I automjeteve eshte rritur ndjeshem ne qarkullim.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...