27-vjeçari gjen thesarin me prej ari 1000 vjecar

Një historian holandez gjeti një thesar unik ari mesjetar 1000-vjeçar, i përbërë nga katër varëse ari, dy shirita fletësh ari dhe 39 monedha argjendi.

 

Lorenzo Ruijter, 27 vjeç, i cili i tha Reuters se ka qenë në kërkim të thesarit që kur ishte 10 vjeç, e zbuloi thesarin në qytetin e vogël verior të Hoogwoud, duke përdorur një detektor metali.

 

“Ishte shumë e veçantë zbulimi i diçkaje kaq të vlefshme, nuk mund ta përshkruaj. Nuk e prisja kurrë të zbuloja diçka të tillë,” tha Ruijter, duke shtuar se ishte e vështirë ta mbash sekret për dy vjet.

 

Por ekspertëve të Muzeut Kombëtar të Antikiteteve u duhej kohë për të pastruar, investiguar dhe datuar objektet e thesarit dhe tani kanë gjetur se monedha më e fundit mund të datohet rreth vitit 1250, gjë që i bëri ata të supozonin se thesari ishte varrosur atëherë.

 

“Bizhuteritë e arta nga Mesjeta janë jashtëzakonisht të rralla dhe nuk mund ti gjesh”

 

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

NJË TJETËR ATRAKSION, SË SHPEJTI ZIP LINE NË THETH

Një risi që i shtohet Alpeve të Shqipërisë është...

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...