Matrikullimi i kafshëve!/ Familja Qerasaj në Shkodër tregon punën mbi gjysëm shekullore

Me shume se gjysem shekulli me pare, pas daljes nga koperativa, familja Qerasaj nga fshati Grizhe I malesise se madhe nisi te merrej me blegtori. Sot djali I familjes, Ermiri ka me shume se 300 krere dele! Ai thote se mundi per to eshte I madh, por ia vlen duke marre parasysh edhe fitimin. Pervec shitjes se mishit, pridhimin nga delet e con ne nje nga baxhot e qytetit. Ermiri thote se ka mesuar shume nga I ati, nder te tjera edhe respektimin e ligjit!

Ndaj sapo nisi procesi I regjistrimit te te imtave, fermeri e ka kryer menjehwere. Kete te hene matrikulloi 5 dele te reja. Ne fund te muajit mars haoen thirrjet per aplikim ne disa programe subvensionimi, nje nder kushtet eshte qe kagshet te jene te matrikulluara.

 

Ndaj sherbimi veteriner apelon drejt fermereve qe te regjistrojne kafshet, pasi ky process kryhet falas. Regjistrimi I kafsheve eshte nje detyrim ligjor per fermeret, pasi ne te kundert nuk lejohet levizja e kafsheve ne tregje apo shitja e tyre!

 

Xhevdet Amuli: Nuk mbështesim Bardh Spahinë, PL e shkatërron PD

Në zgjedhjet vendore të 14 majit, qarku Shkodër do të përfaqësohet me kandidatin e PD-së së Sali Berishës dhe koalicionit “Bashkë fitojmë”, Bardh Spahinë,...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Xhevdet Amuli: Nuk mbështesim Bardh Spahinë, PL e shkatërron PD

Në zgjedhjet vendore të 14 majit, qarku Shkodër do...

Horoskopi nga Paolo Fox për muajin Prill 2023 për të 12 shenjat e zodiakut

Dashi, horoskopi mujor nga Paolo Fox   Një energji e re...

Këngëtarja e njohur mbështet publikisht Luizin dhe ka një surprizë për banorin e “BBVA”

Këngëtarja e njohur shqiptare, Xhensila Myrtezaj, ka dhënë së...