Matrikullimi i kafshëve!/ Familja Qerasaj në Shkodër tregon punën mbi gjysëm shekullore

Me shume se gjysem shekulli me pare, pas daljes nga koperativa, familja Qerasaj nga fshati Grizhe I malesise se madhe nisi te merrej me blegtori. Sot djali I familjes, Ermiri ka me shume se 300 krere dele! Ai thote se mundi per to eshte I madh, por ia vlen duke marre parasysh edhe fitimin. Pervec shitjes se mishit, pridhimin nga delet e con ne nje nga baxhot e qytetit. Ermiri thote se ka mesuar shume nga I ati, nder te tjera edhe respektimin e ligjit!

Ndaj sapo nisi procesi I regjistrimit te te imtave, fermeri e ka kryer menjehwere. Kete te hene matrikulloi 5 dele te reja. Ne fund te muajit mars haoen thirrjet per aplikim ne disa programe subvensionimi, nje nder kushtet eshte qe kagshet te jene te matrikulluara.

 

Ndaj sherbimi veteriner apelon drejt fermereve qe te regjistrojne kafshet, pasi ky process kryhet falas. Regjistrimi I kafsheve eshte nje detyrim ligjor per fermeret, pasi ne te kundert nuk lejohet levizja e kafsheve ne tregje apo shitja e tyre!

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

NJË TJETËR ATRAKSION, SË SHPEJTI ZIP LINE NË THETH

Një risi që i shtohet Alpeve të Shqipërisë është...

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...