Festivali i Artit të Rrugës në Shkodër/ Lagjia “Perash” u transformua me murale, grafite dhe instalacione

Nga Mario Gjini

 

Për dy ditë me radhë, rreth 28 artistë nga Shqipëria, Kosova dhe Mali i Zi u bënë pjesë e “Shkodra Street Art Fest” përndryshe Festivali i Artit të Rrugës, i pari në llojin e tij në vendin tonë ndërsa një pjesë e pallateve të lagjes së Perashit u bënë epiqendra e punës së tyre përmes muraleve, fotografive, grafiteve dhe instalacioneve shumëngjyrëshe.

 

Organizatorët thonë se “Shkodra Street Art Festival” synon që në të ardhmen të kthehet në traditë të përvitshme ndërsa qëllimi i tij është ndërveprimi komunitar përmes rikonceptualizimit të hapësirave urbane.

 

Festivali ishte një mundësi e mirë edhe për artistët pjesëmarrës për të shfaqur artin e tyre përmes punimeve të realizuara.Në përfundim të festivalit, juria përzgjodhi punimet më të mira duke i vlerësuar me çmime ku të parin e fitoi artisti nga Prishtina Taulant Qerkini.Festivali i Artit të Rrugës pati mbështetjen edhe të ambasadës britanike në vendin tonë.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Luizi sipër saj me kokën të mbuluar, Kiara: “Se mos kujtojnë që bëmë gjë” #foto

Kiara dhe Luizi kaluan mbrëmë një natë romantike. Kjo...

Njihuni me këngëtaren shqiptare që punon si police. Video

Ajo quhet Behije Dida dhe punon si oficere në...