Xhovana Ujka, “gruaja e hekurt” në Shkodër rrëfen historinë e jetës së saj

“Unë quhem Xhovana Ujka. Shërbej në shtëpinë e të moshuarve Shkodër që prej datës 12 maj 1984”.

Gjithçka nisi si një adoleshente vetëm 16 vjeçe, ndërsa sot pas katër dekadash institucioni i “Shtëpisë të moshuarve” Shkodër është kthyer në familjen e saj të dytë.

 

“Unë erdha më mirë të them fëmijë. U rrita, u martova, u bëra nënë, sot jam gjyshe. Është fat i madh kur çdo ditë të jetës të thonë të lumtë dora, të japin bekimin e tyre. Pra, jo çdokush mund ta ketë këtë fat. Unë e pata faleminderit zotit e të tërëve që unë u bëra pjesë e tyre”, thotë Xhovana, kuzhiniere në shtëpinë e të moshuarve në Shkodër.

 

Jetesa në familjen e saj të dytë ka shumë momente të gëzuara, por dhe momente të hidhura që i kanë mbetur në mendje.

“Momentet e vështira janë momentet kur një ditë vjen dhe të thonë ka vdekur ky person. Kjo është e dhimbshme”, tregon Xhovana.

Pas 4 dekadash në këtë institucion, Xhovana ndjehet shumë e lumtur dhe plot energji për të shërbyer të moshuarit ndonëse flokët i janë thinjur.

 

Ajo që nisi si punë, tashmë është kthyer në misionin e një gruaje të fortë që përmes pasionit, përkushtimit dhe përkujdesjes bën të buzëqeshin edhe në ditët më të errëta gjyshet dhe gjyshërit e këtij institucioni.

 

Në këtë 8 Mars, Xhovana ka një mesazh për të gjitha gratë dhe vajzat.

 

“Të jesh nënë është bekim. Edhe të jesh grua, të ndihmosh në familje, komunitetin që ke afër është fat i madh, por doja të thosha që jeta ka vështirësi, ka ulje dhe ngritje, por duhet të jesh i fortë dhe të thuash nuk jam mposhtur, por të ecësh përpara. Kjo të ndihmon gjithmonë, egoja për të ecur përpara”, shprehet Xhovana.

Per Euronews Teodor Gjerga

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Nuk do besoni me kë e krahason Olti Curri, Kiarën dhe Luizin (Foto)

Kiara dhe Luiz padyshim janë nga ermat që keni...

Diola Dosti dhe Xhonatani kapen mat, Ronaldo i nxjerr zbuluar: Del fotoja…

Diola dhe Xhonatani gjatë qëndrimit të tyre në shtëpinë...

‘Me apo pa…’, Luana provokon me duar afër zo…

Prezantuesja dhe këngëtarja shqiptare, Luana Vjollca po punon pa...

“Si ta nxorri goja mor Ermal…”, deklarata e turpshme për Luizin po çmend rrjetin

Ermal Mamaqi, i ftuar në TopAlbania Radio, ka bërë...