Xhovana Ujka, “gruaja e hekurt” në Shkodër rrëfen historinë e jetës së saj

“Unë quhem Xhovana Ujka. Shërbej në shtëpinë e të moshuarve Shkodër që prej datës 12 maj 1984”.

Gjithçka nisi si një adoleshente vetëm 16 vjeçe, ndërsa sot pas katër dekadash institucioni i “Shtëpisë të moshuarve” Shkodër është kthyer në familjen e saj të dytë.

 

“Unë erdha më mirë të them fëmijë. U rrita, u martova, u bëra nënë, sot jam gjyshe. Është fat i madh kur çdo ditë të jetës të thonë të lumtë dora, të japin bekimin e tyre. Pra, jo çdokush mund ta ketë këtë fat. Unë e pata faleminderit zotit e të tërëve që unë u bëra pjesë e tyre”, thotë Xhovana, kuzhiniere në shtëpinë e të moshuarve në Shkodër.

 

Jetesa në familjen e saj të dytë ka shumë momente të gëzuara, por dhe momente të hidhura që i kanë mbetur në mendje.

“Momentet e vështira janë momentet kur një ditë vjen dhe të thonë ka vdekur ky person. Kjo është e dhimbshme”, tregon Xhovana.

Pas 4 dekadash në këtë institucion, Xhovana ndjehet shumë e lumtur dhe plot energji për të shërbyer të moshuarit ndonëse flokët i janë thinjur.

 

Ajo që nisi si punë, tashmë është kthyer në misionin e një gruaje të fortë që përmes pasionit, përkushtimit dhe përkujdesjes bën të buzëqeshin edhe në ditët më të errëta gjyshet dhe gjyshërit e këtij institucioni.

 

Në këtë 8 Mars, Xhovana ka një mesazh për të gjitha gratë dhe vajzat.

 

“Të jesh nënë është bekim. Edhe të jesh grua, të ndihmosh në familje, komunitetin që ke afër është fat i madh, por doja të thosha që jeta ka vështirësi, ka ulje dhe ngritje, por duhet të jesh i fortë dhe të thuash nuk jam mposhtur, por të ecësh përpara. Kjo të ndihmon gjithmonë, egoja për të ecur përpara”, shprehet Xhovana.

Per Euronews Teodor Gjerga

Kandidat i PS për këshillin bashkiak, Rudin Beka, pedagogu që do kontribuojë në zhvillimin e turizmit në Shkodër

Pedagogu i njohur Rudin Beka eshte pjese e listes se Partise Socialiste per keshillin bashkiak te Shkodres.Ai renditet i 9-ti ne liste. Rudin Beka eshte...

Mbyllet per mungese klientele dhe stafi ‘Mrizi i Zanave’

Ne ditet e sotme problematika me e madhe per bizneset jane rritja e cmimeve, mungesa e fuqise puntore e shume faktore te tjere qe...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME