8 MARSI E GJEN NË PUNË NËNËN E 5 FËMIJËVE

Nga Elvis Hila

 

Ky 8-mars e gjeti në punë Rudina Bilbilin nga Lezha. 48-vjeçarja është nënë e 5 fëmijeve dhe detyrohet të bëjë punë krahu, për të siguruar jetesen e familjes së saj.Prej 4 vitesh Rudina është bërë pjesë e sipermarrjes së gjelberimit në Bashkinë Lezhë.Kujdeset për hapësirat e gjelberta të qytetit, por shpesh herë bën dhe punë të rënda.

 

48-vjeçarja thotë se paga që merr nuk e justifikon mundin që bën, por është e detyruar te beje kete pune për të siguruar sadopak të ardhura për familjen.

 

Me rastin e 8-marsit nëna e 5 fëmijeve, ka një mesazh për të gjitha gratë shqiptare.
Rudina Bilbili është njëra nga 8 gratë e sipermarrjes së gjelberimit të qytetit, të cilët sifidojnë moshën dhe kushtet atmosferike për të siguruar të mbajtur familjen.

 

Dita Ndërkombetarë e Gruas duhet të jetë një moment reflektimi për mundin dhe sakrificen e nënave shqiptare të cilet vijojnë të përballen me vështiresi të shumta dhe të diskriminuara.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Prinderit që i bërtasin cdo ditë fëmijëve. Ja pasojat negative që do kenë kur të rriten

Psikologet tregojne se nje nga gabimet qe bejn prinderit...

Pas dy shtatëzanive me binjake doja një bebe tjetër, u habita kur pash cfare me doli ne eko

Një nënë e cila tashmë kishte dy cifte binjakësh...

Autobuzi me 20 femije del nga rruga bie ne humnerë

Një autobus me nëntëmbëdhjetë gjimnazistë është ka dalë nga...

34 vjecarja kujdesej për të moshuarit i vjedh 75 mijë paund nga karta e bankës

Një femer e varur nga bixhozi dhe droga vodhi...