Shtohen të rinjtë me probleme kardiake / Smajlaj: Këto probleme janë të trajtueshme nëse kapen në kohë

Vitet e fundit është vënë re një shtim i rasteve tek te rinjte që paraqiten te kardiologu

Obeziteti , jeta sedentare sidhe konsumimi i pijeve energjike, kafesë, por edhe qëndrimi zgjuar në orët e vona, ndikojnë në shëndetin e zemrës.

 

Mjeku kardiologe Edi Smajlaj , thotë se ky stil jetese i të rinjve po i bën ata të kenë çrregullim të ritmit të zemrës apo takikardi.Fatmirësisht këto probleme sipas mjekut janë të trajtueshme nëse ndryshon stili i jetesës dhe kapen në kohë.

Në të kundërt mund të bartin pasoja të mëdha. Mjekët rekomandojnë që të bëhet kujdes me ushqyerjen, për të ndihmuar zemrën që të punojë normalisht.

Për ta konsumimi i një vakti veç një herë në ditë, shkakton fryrje stomaku tek disa njerëz duke u pasur me një ritëm të shpeshtë të zemrës.

 

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Shenjat e Horoskopit që martohen në moshë të re

Ka disa shenja që janë alergjikë ndaj martesës dhe...

“Mami, nuk ia dal dot më me babin”, nëna kujton mes lotësh fjalët e të birit 7-vjeçar

Pas 16 vjetësh martesë, në vitin 2019 Silvana vendos...