Gjeniu shkodran Kevin Sekniqi në SHBA dhuron 1 milion dollarë për të prekurit nga termeti në Turqi

I riu shkodran Kevin Sekniqi i cili jeton në USA ka dhuruar 1 milion dollarë për të prekurit nga termeti në Turqi.

 

Shqiptari Kevin Sekniqi është bërë pjesë e listës Forbes ’30 under 30′. Sipas Forbës, shqiptari nga Shkodra është një nga 30 personat nën 30 vjeç që ka arritur sukses në botën financiare dhe atë të zhvillimit ekonomik.

 

Ai është Bashkë-themelues dhe COO në Ava Labs. Para se të bashkëthemelonte Ava Labs, Kevin ishte një kandidat për doktoraturë në Shkenca Kompjuterike në Cornell duke kryer kërkime në sistemet e shpërndara, kriptografinë, sigurinë dhe ekonominë. Ai më parë ka bërë kërkime dhe inxhinieri softuerike në organizata të njohura, duke përfshirë Microsoft dhe NASA.

 

“Si bashkëthemeluesi më i ri i Ava Labs, Sekniqi luajti një rol kyç në krijimin e Avalanche, një blockchain me shpejtësi të lartë që numëron mbi tre milionë përdorues dhe AVAX, një kriptomonedhë me një vlerë tregu 4 miliardë dollarë.

 

Në shtator, gjigandi i kapitalit privat KKR tha se do të shënonte një pjesë të Fondit të Rritjes Strategjike të Kujdesit Shëndetësor II në Ortekë, duke u dhënë investitorëve akses në kapitalin privat me një pjesë të kapitalit të kërkuar zakonisht,” shkruan Forbes.

 

Për të përpiluar listën, shkrimtarët dhe redaktorët e Forbes me ndihmën e gjyqtarëve ekspertë të pavarur si Joe Jonas, Aimee Song, Bobbi Brown dhe Sid Sijbrandij vlerësuan më shumë se 12,000 kandidatë mbi faktorët përfshirë financimin, të ardhurat, ndikimin social, shpikjen dhe potencialin.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Prinderit që i bërtasin cdo ditë fëmijëve. Ja pasojat negative që do kenë kur të rriten

Psikologet tregojne se nje nga gabimet qe bejn prinderit...

Pas dy shtatëzanive me binjake doja një bebe tjetër, u habita kur pash cfare me doli ne eko

Një nënë e cila tashmë kishte dy cifte binjakësh...

Autobuzi me 20 femije del nga rruga bie ne humnerë

Një autobus me nëntëmbëdhjetë gjimnazistë është ka dalë nga...

34 vjecarja kujdesej për të moshuarit i vjedh 75 mijë paund nga karta e bankës

Një femer e varur nga bixhozi dhe droga vodhi...