“Dhimbja e kokës nuk ekziston, është problem i traktit tretës”, mjeku i ri shpjegon deklaratën virale

Luçiano Bardhi është mjeku i ri që është viral me deklaratat e tij. I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ai ka thënë se ka hulumtuar shumë nga studimet e mjekëve të njohur.

 

“Unë flas kryesisht si një person, më pas si një personel mjekësor. Duhet të dimë diçka, deri më sot, kam hulumtuar shumë. Kryesisht studime që unë i flas ose i parashtroj karakterizohen nga mjekët të njohur”, u shpreh Bardhi.

Më tej, ai u ndal dhe te dhimbja e kokës, e cila sipas tij nuk ekziston, por është problemi i traktit tretës.

 

“Të gjithë ne kemi një trakt tretës, edhe në një traktet tona projektohen mbi 30% të neuroneve tona. Truri jonë ka një medul spinale shumë të gjatë. Kjo medula spinale ka disa trakte nervore. Këto quhen trakte spilotalanike dhe bulbotalanike. Për të gjithë teleshikuesit që na ndjekin këto quhen fije nervore ndjesore. Nqf të se ne kemi një inflacion në mukozën e stomakut ose një parazit, paraziti mund të kafshojë mukozën e zorrës së hollë dhe ne na parashtrohet dhimbja e kokës kryesisht në kontekstin prefrontal ose se shumica e dhimbjeve të kokës janë në pjesën paraballore të kokës.

Dhimbja e kokës në shumicën e rasteve nuk është një shkak, por një pasojë.

 

Truri është një trakt elektrik, a mund të dhembin këto neurone që ndodhen në tru? Kur të dhëmbë koka, nuk është problemi i kokës, por i traktit tretës”, shtoi ndër të tjera Bardhi.

Video:

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Shenjat e Horoskopit që martohen në moshë të re

Ka disa shenja që janë alergjikë ndaj martesës dhe...

“Mami, nuk ia dal dot më me babin”, nëna kujton mes lotësh fjalët e të birit 7-vjeçar

Pas 16 vjetësh martesë, në vitin 2019 Silvana vendos...