Kulturë shkodrane në SHBA , krijohet “Rozafa”

Edmond Drishti, presidenti i Shoqatës ” Rozafa” Shkodra Association dhe Medi Muja financier i shoqatës në një intervistë në emisionin “Jeto me Orën” në RTV Ora treguan se si nisi icdeja për krijimin e kësaj shoqate.

 

Gjithashtu treguan se pse zgjodhën një emër të tillë.

 

Edmond Drishti: Ideja erdhi vjet kur isha ftuar në paradën shqiptare që bëhej në Europë. E pyeta Marko nëse ka ndonjë shoqatë të Shkodrës që merr pjesë në paradë. Më tha që çdo vit pyesin por nuk është krijuar. Më tha po krijove gjë mua më ke gati. U mbledhëm nja 6 persona të bordit. I vendosëm emrin Rozafa pasi është kalaja më e njohur në gjithë Shqipërinë. Rozafa trefon forcën e grave që sakrifikon veten për të tjerët. Është një kala me histori. Jam shumë krenar që grupi jonë kemi femra në bord, është një grup shumë i mirë.

 

Muja tregon se “Kominiteti shkodran është rritur në Europë”.

 

Medi Muja: Kominiteti shkodran është rritur në Europë. Ndjej si nevojë që ne ta vazhdojmë ruajtjen e kulturës dhe të ndihmojmë ata që janë më shumë në nevojë. Shpresojm që në të ardhmen të kemi projekte sa më të shumta për të ndihmuar ata që kanë nevojë.

 

Policia përgënjështron lajmin e vjedhjes në shkollën ‘Ismail Qemali’/ Disa nxënës kanë…

Ne lidhje me nje informacion qe qarkulloj paraditen e sotme ne media dhe portale se Shkolla ‘Ismail Qemali’ ne Shkoder kishte rene pre e...

Makina përfundon në përrua, zbardhet çfarë ka ndodhur me dy vajzat e reja që ishin brenda automjetit

Shpëtojnë mrekullisht dy vajza teksa mjeti i tyre është përmbysur duke përfunduar në një përrua.   Dy të reja udhëtonin me një autoveturë në drejtim të...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Luizi sipër saj me kokën të mbuluar, Kiara: “Se mos kujtojnë që bëmë gjë” #foto

Kiara dhe Luizi kaluan mbrëmë një natë romantike. Kjo...

Njihuni me këngëtaren shqiptare që punon si police. Video

Ajo quhet Behije Dida dhe punon si oficere në...