Shqiptarët janë rëndë! Ushqimi kryesor- filmat turq, Big Borther, Përputhu dhe një tallava orientale

Ndërsa referon një thënie të publicistit të madh Faik Konica të shkruar 115 vite më parë, analisti Ilir Demaliaj vëren se edhe pse ka kaluar një kohë kaq e gjatë nga ato të vërteta të denoncuar nga Konica në atë kohë, demaliaj thotë se shqiptarët sot janë edhe më rëndë sa i përket mendësisë sociale në të cilën ata gjenden.

Përmes rrjeteve sociale, Demaliaj thotë se sot shqiptarët pas 115 vjetësh janë edhe më rëndë. Ushqimi kryesor: filmat turq, Big Borther, Përputhu dhe një tallava orientale turko-aziatike kulturore, sociale, politike e një rrumpallohonejë shoqërore.

Reagimi i Ilir Demaliajt

Zgjidhja ideale do të ishte për shqiptarët të zhduknin njëherë e mirë ndikimet orientale, duke shkëputur çdo lidhje, fetare, morale apo letrare qoftë me bizantinët, qoftë me turqit. Mirëpo, gjë e bukur të ndodhte kjo në çast. Zgjidhja do ishte e realizueshme po qe se stërgjyshërit tanë do ta kishin përgatitur me kohë për ne; atëherë neve do të na duhet ta përgatisim këtë zgjidhje për nipat tanë të ardhshëm (Albania 2, 1907) – Faik Konica!

Sot shqiptarët pas 115 vjetësh janë edhe më rëndë. Ushqimi kryesor: filmat turq, Big Borther, Përputhu dhe një tallava orientale turko-aziatike kulturore, sociale, politike e një rrumpallohonejë shoqërore.

Shqiptarët nuk e nisën këtë çmontim të kësaj mendësie para 115 vjetësh. Sot e kanë çimentuar dhe më fort dhe më thellë si mendësi, kulturë, dhe mënyrë të jetuari turkomaninë dhe orientalizmin provincial të të menduarit, jetuarit, sundimit politik feudal dhe shërbëtorisë RAHJA si popull.

Asnjë femër nuk duhet të injorojë në të përditshmen e saj 4 simptomat e atakut kardiak

Ataku kardiak është një prej shkaktarëve kryesorë të vdekshmërisë në vende të ndryshme. Kjo sëmundje ka përparuar ndjeshëm vitet e fundit duke ngritur alarmin...

Plot surpriza ju presin! Horoskopi për muajin shkurt, 2023

Dashi   Në këtë muaj, jeta juaj do pësojë goxha ndryshime. Lëreni pas të shkuarën dhe mendoni vetëm për të ardhmen. Nëse jeni në një lidhje...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Surprizon Balina Bodinaku: Olta Gixharin e shoh fituese të Big Brother VIP

Ish-opinionistja e “Big Brother VIP”, Balina Bodinaku, ishte sot...

Ky eshte bashkeshorti i Diola Dostit mjeku i i njohur Kosovar. Foto

Diola Dosti është nutricionistja e njohur shqiptare, që u...