“Të na rrojë Luizi, po këto harrohen”, situata e përkeqësuar nga moti në Shkodër, banorët ironizojnë qeverinë

Qindra banorëve në qarkun e Shkodrës u janë përmbytur tokat dhe të mbiellat e dimrit, pas rreshjeve të shumta që përfshinë vendin.

 

Për ta nuk është dimri i parë që pëmbyten. Hektarë të mbjella janë nën ujë dhe sipas banorëve tokat do të thahen nga muaji mars, por nuk mund të punohen më.

 

Sipas tyre uji e dëmton tokën duke e kthyer atë në kënetë, ku nuk mund të mbjellësh më prodhime bujqësore. Ndonëse kanë kërkuar shpronësim apo dëmshpërblim për tokat e përmbytura, banorët e Shkodrës janë të harruar nga qeveria. Sipas tyre ligji për dëmshpërblimet ekziston, por me ta luhet ping-pong midis bashkisë dhe qeverisë.

 

Asnjë institucion nuk merr përsipër vijimin e procedurave ligjore për dëmshpërblimin e banorëve. Kjo gjë ndodh prej vitesh dhe sot e kësaj dite banorët nuk kanë përfituar asnjë shumë monetare.

 

Për këtë, banorët ironizojnë qeverinë dhe bashkinë, duke i kujtuar se ata janë shumë mirë. Mjafton që ata të kenë spektakël nga Big Brother dhe Luizi të jetë më i forti dhe fitimtar, me shpresën se ai do t’u jap ndonjë para nga ato që do të fitojë.

 

“30 dynym jonxhë më janë dëmtuar, duhen miliona lekë t’i mbiell prap. Në kohën e Enverit na shpërblente koperativa, tani asnjë dëmshpërblim. Shyqyr që këto muaj kemi ‘Big Brother’, dhe po i harrojmë këto gjëra. Të na rrojë Luizi. Ndoshta po na jep ndonjë gjë” – tha Ramazan Rrustja.

Top Channel demaskon Amosin, bëri pyetjen anonime më të turpshme ndaj Oltës

Një nga rubrikat më të përmendura të kësaj jave në Big Brother VIP ishte ajo e pyetjeve anonime brenda shtëpisë. Secili banor ka shkruar...

Horoskopi 1 shkurt 2023, ja çfarë kanë parashikuar yjet për ju në këtë fillim muaji

Dashi   Forconi veten psikologjikisht për të pohuar dëshirat tuaja. Hëna nga shenja e komunikimit të Binjakëve sot sjell komunikime të mrekullueshme që ju bëjnë vigjilentë....

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Surprizon Balina Bodinaku: Olta Gixharin e shoh fituese të Big Brother VIP

Ish-opinionistja e “Big Brother VIP”, Balina Bodinaku, ishte sot...

Ky eshte bashkeshorti i Diola Dostit mjeku i i njohur Kosovar. Foto

Diola Dosti është nutricionistja e njohur shqiptare, që u...