Të lëpini gishtat…Pulën me arra si të Përmetit nuk e keni provuar askund tjetër

Kjo është një recetë tradicionale përmetare, shumë e shijshme, që nuk e keni provuar në asnjë vend tjetër. Ajo madje është edhe shumë e thjeshtë në përgatitje.

 

JA RECETA:

Përbërësit

gjysmë pulë, 2 lugë gjelle miell, 2 lugë gjelle arra (të grirë), 2 vezë (të verdhat), 50 gr gjalpë, kripë

 

Përgatitja: Presim pulën në copa të vogla dhe e shtojmë në tigan ku e skuqim pak. Më pas i hedhim 300 ml ujë dhe e lëmë të ziejë për 15 minuta.

 

Ndërkohë bëjmë brumin duke përzier miellin me arrët e grira dhe të verdhat e vezëve. E punojmë mirë me dorë sa të marrim një masë të plotë të cilën e skuqim me gjalpë derisa të marrë ngjyrë karameli.

Shtojmë lëngun e pulës dhe e lëmë derisa masa të bëhet pak kremoze.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...