Shikoni lart për të parë ngjarjen e parë qiellore të janarit, shiun e meteorëve Quadrantid

Viti i ri nis me Quadrantids, një nga 12 shirat vjetorë të meteorëve.

 

Ngjarja qiellore është zakonisht ndër reshjet më të forta të meteorëve dhe pritet të arrijë kulmin brenda natës më 3 dhe 4 janar, sipas Shoqatës Amerikane të Meteorëve.

 

Shiun e meteorëve mund ta shikoni më mirë midis orëve të vona të natës të së martës dhe agimit të së mërkurës, por hëna e ndritshme, pothuajse e plotë do t’i bëjë më pak të dukshëm këtë vit.

 

Parashikimet variojnë nga ora 3:40 deri në 6:40 të mëngjesit.

 

Mes 50 dhe 100 meteorë janë zakonisht të dukshëm në orë, megjithëse kulmi mund të përfshijë deri në 120 meteorë të dukshëm në një orë.

 

Shënoni në kalendarin tuaj datat për të parë një shi meterorësh në 2023:

 

-Lirida: 22-23 prill
-Eta Aquariids: 5-6 maj
-Ujori i deltës jugore: 30-31 korrik
-Bricjapi Alfa: 30-31 korrik
-Perseidët: 12-13 gusht

 

-Orionidet: 20-21 tetor
-Tauridët e jugut: 4-5 nëntor
-Tauridët e veriut: 11-12 nëntor
-Leonids: 17-18 nëntor
-Binjakët: 13-14 dhjetor
-Ursidët: 21-22 dhjetor

“Publiku është budalla”, habit Olta Gixhari me deklaratën e saj, ‘shpërthen’ rrjeti (Video)

Sa mbështetës, Olta Gixhari me futjen e saj në “Big Brother Vip” ka fituar edhe josimpatizantë. Ka persona që nuk e pëlqejnë lojën e...

Plot surpriza ju presin! Horoskopi për muajin shkurt, 2023

Dashi   Në këtë muaj, jeta juaj do pësojë goxha ndryshime. Lëreni pas të shkuarën dhe mendoni vetëm për të ardhmen. Nëse jeni në një lidhje...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME