Europa dhe SHBA japin alarmin, cila grupmoshë rrezikohet më shumë nga ‘tridemia’

Një kombinimin e virusit sincicial të frymëmarrjes ( RSV ), infeksionit Covid-19 dhe gripit i quajtur si ‘tridemia’ ka ngritur në këmbë Autoritetet shëndetësore ne Europë dhe SHBA.

 

Sipas perestigjozes britanike “Guardian”, ditët e fundit janë shtuar rrezikshëm rastet me RSV tek fëmijët.

 

Virusi i frymëmarrjes mund të shkaktojë pneumoni dhe bronkiolit tek fëmijët.

Në raportin e fundit Qendra Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (ECDC)vuri re se disa vende si Franca, Irlanda, Spanja, Suedia dhe SHBA kanë pësuar tepër të madhe të rasteve me virusin (RSV).

 

“Me ndikimin e vazhdueshëm të pandemisë Covid-19 dhe qarkullimin e patogjenëve të tjerë të frymëmarrjes në shëndetin e qytetarëve, është e vështirë të parashikohet se si do të zhvillohet sezoni i ri i dimrit”, thuhet në deklaratën e përbashkët të ‘Qendrës Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve’. (ECDC) thekson dhe ‘Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve’ (CDC).

 

Kërcënimi më i madh i ‘tridemisë’ ka të bëjë me fëmijët pasi RSV është një virus i zakonshëm i frymëmarrjes i cili zakonisht shkakton simptoma të lehta por duke u bashkuar me Covid-19 dhe grip mund të sjellë rrezik.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Zbulohet e vërteta/ Ish-banori Big Brother VIP flet për sëmundjen e rrallë të Luiz Ejllit

Historia e sëmundjes së rrallë të Luiz Ejllit ka...

Kiara i vë “kusht” Luizit: ‘S’të puth më po s’fitove’! Kthehemi sërish tek 24 dhjetori

Nis “Sfida e rezistencës”. Banorët u pozicionuan në vendin...

Sula njeriu model kerkon grua pasi i ka vdekur bashkeshortja. E kam shtepin …

Një tjetër prezantim është shfaqur ditën e sotme në...