Mënyra e thjeshtë për të kuptuar nëse keni një shqisë të gjashtë

Të gjithë kemi qenë në situata kur kemi ndjesinë se diçka nuk është në rregull.
Ju përshtatni vendimet tuaja dhe merrni një rrugë alternative për në atë takim të rëndësishëm.

Instinkti, ndjenja e brendshme, perceptimi ose shqisa e gjashtë, sido që ta quani, secili prej nesh ka pasur momente kur një ndjenjë është vërtetuar e saktë, qoftë talent intuitiv apo rastësi fatlume.

 

Por a është shqisa juaj e gjashtë vetëm një “përvetësim i mençurisë pa përdorimin e arsyetimit dhe logjikës racionale?” Ndoshta jo..Nëse studimet e besueshme kërkimore janë të sakta, e ashtuquajtura shqisa e gjashtë është një shkrirje e të dhënave të kaluara: një ndjenjë e shtuar e vëzhgimeve dhe një aftësi për të parë përtej realitetit të qartë dhe të menjëhershëm.

Dhe kur e gjeni veten në një kohë emergjence, shqisa juaj e gjashtë mund të jetë linja juaj e parë e mbrojtjes.Sipas hulumtimit të kryer nga profesori Gerard Hodgkinson , intuita është produkt i sistemit të përpunimit të informacionit të trurit tuaj.

Ideja e përgjithshme e këtyre studimeve ndoshta mund të shpjegohet më së miri kështu: mendja është e ndarë në dy pjesë – të vetëdijshme dhe nënndërgjegjeshëm. Mendja juaj e ndërgjegjshme mund të përpunojë deri në nëntë ide ose mendime në të njëjtën kohë, ndërsa mendja juaj

nënndërgjegjeshëm mund të merret me rreth dy milionë!
Informacioni që sillet në mendjen tuaj të vetëdijshme është vetëm një pjesë e asaj që përpunohet nga nënndërgjegjja juaj.Mbani mend, kur e gjeni veten në krizë, mund t’i besoni vetes suaj intuitive dhe të mbështeteni në kombinimin e fuqishëm të mençurisë suaj të brendshme, përvojës dhe njohurive tuaja për të marrë vendimet e duhura kur ju nevojiten.

Ju gjithmonë mund të analizoni se çfarë mund të bëni ndryshe herën tjetër.Por tani për tani, duhet t’i besoni intuitës suaj.

Dhe së fundi, mos e dënoni veten për një vendim të keq.
Çdo gjë që mësoni pas përfundimit të krizës është njohuri e re dhe për këtë arsye nuk është e rëndësishme për vendimmarrjen tuaj të kaluar.

Tan Brahimi është banori i dytë që i shtohet shtëpisë së BBV

Tan Brahimi është banori i dytë që i shtohet shtëpisë së Big Brother Vip. Brahimi është aktor humori. Ai u prit nga Luizi, ndërsa ky...

“Ty të manipuloi Luizi”/ Debat mes banorëve për Armaldon dhe Luizin

Një bisedë që nisi me batuta, përfundoi keq mes Armaldos dhe Luizit. Ata të dy debatuan ashpër mbrëmjen e kaluar, duke lënë pjesën tjetër të...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Luizi mirëpret Tanin: Ditë të zeza do vijnë në këtë shtëpi

Tan Brahimi është banori i dytë që i shtohet...

“Ty të manipuloi Luizi”/ Debat mes banorëve për Armaldon dhe Luizin

Një bisedë që nisi me batuta, përfundoi keq mes...

Tan Brahimi është banori i dytë që i shtohet shtëpisë së BBV

Tan Brahimi është banori i dytë që i shtohet...

Ofendoi Kiarën, Amosi justifikon veten: Nga nervozizmi njeriu mund të gabojë

Amos nuk kishte biletë vajte-ardhje. Ai u shpreh në...