Të mbushur me mrekulli natyrore, 5 vendet më të bukura për t’u vizituar

Me një botë plot me destinacione magjepsëse, zgjedhja e vendit të përsosur për pushime mund të paraqesë një sfidë.

 

Kjo është arsyeja pse “U.S. News” përdori opinionet e ekspertëve, votat e lexuesve dhe tendencat aktuale – dhe vlerësoi pamjet, kulturat, bukurinë piktoreske, opsionet e ushqimit dhe më shumë – për të përpiluar këtë listë të vendeve më të mira në botë për t’u vizituar. Përdorni këto rekomandime për të krijuar listën tuaj të kovave të udhëtimit të ardhshëm.

 

# 1 Jugu i Zelandës së Re – Ishulli është i mbushur me peizazhe madhështore në çdo hap, nga malet dramatike deri te fjordet spektakolare. Këtu, ju mund të admironi malet e Parkut Kombëtar Fiordland, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, nga shtigjet e ecjes ose një varkë në Milford Sound. Natën, udhëtim në Observatorin Mount John të Universitetit të Canterbury-t për të parë qiejt me yje. Ju gjithashtu mund të kënaqeni me guximtarin tuaj të brendshëm në Queenstown (një destinacion i preferuar në mesin e kërcimtarëve në bungee), të provoni verë të shijshme sauvignon blanc në rajonin e Marlborough ose të eksploroni akullnajat më të aksesueshme të Zelandës së Re – Franz Josef dhe Fox Glacier – në bregun perëndimor të ishullit.

 

#2 Paris – Qyteti magnetik i Dritës tërheq vizitorë nga e gjithë bota që vijnë për të parë atraksione ikonike si Kulla Eifel, Luvri dhe Harku i Triumfit. Por ajo me të cilën udhëtarët bien vërtet në dashuri janë kafenetë e çuditshme të qytetit, tregjet e gjalla, zonat e modës tregtare dhe je ne sais quoi e pagabueshme. Humbni duke endur nëpër rrugët simpatike me kalldrëm, ose merrni një briosh dhe pushoni në brigjet e Seine për orë të tëra. Nëse jeni gati për një udhëtim të shpejtë ditor, drejtohuni rreth 15 milje në jugperëndim të qendrës së qytetit për në Pallatin e Versajës, i cili ofron turne me udhëzues dhe vetë-drejtuar nëpër pasuri.

 

#3 Maui – Pavarësisht nëse jeni duke vozitur përgjatë rrugës për në Hana, duke shijuar një pamje nga sytë e shpendëve të bregdetit të harlisur të Maui nga një helikopter, duke zhytur snorkelimin me breshkat e detit ose thjesht duke pushuar në plazhet me rërë të bardhë ose të zezë, do të zbuloni se ky ishull Havai nuk i ngjan asnjë. destinacion tjetër tropikal. Mos e humbisni mundësinë për të vizituar Parkun Kombëtar Haleakala, i cili është shtëpia e një prej kratereve më të mëdhenj vullkanikë të fjetur në botë. Ju gjithashtu duhet të merrni pjesë në një luau për një dozë të kulturës lokale dhe një shije të specialiteteve Havajane si poi, poke dhe mahimahi.

 

#4 Bora Bora – Ajo që mund t’i mungojë këtij ishulli të vogël polinezian francez për nga madhësia, e kompenson me bukurinë e pastër tropikale. Këtu do të gjeni plazhe piktoreske, xhungla të harlisura dhe resorte luksoze. Vullkani i zhdukur i ishullit, mali Otemanu, bën një shëtitje të shkëlqyer fotografike ose sfiduese, dhe vendasit miqësorë të Bora Bora mund t’ju ndihmojnë të kapni pamjet më të mira të ishullit gjatë një ekskursioni jashtë rrugës. Për t’u çlodhur, shkoni në plazhin Matira për ujë të pastër kristal dhe rërë të bardhë të butë. Edhe pse një udhëtim në Bora Bora është shumë i shtrenjtë, shumica e udhëtarëve thonë se ia vlen çdo qindarkë.

 

#5 Tahiti – Udhëtoni në këtë ishull – më i madhi në Polinezinë Franceze – nëse keni ëndërruar për një pushim të kaluar duke u përgjumur në një shtëpi njëkatëshe luksoze mbi ujë. Përtej vendpushimeve luksoze, Tahiti krenohet me rërë të zezë dhe plazhe të arta, një kryeqytet aktiv dhe kushte të shkëlqyera për snorkeling dhe surfing. Nëse jeni duke kërkuar për më shumë përvoja kulturore, shikoni disa nga tempujt e lashtë të ishullit ose blini në tregjet e tij tradicionale të brendshme. Për të kursyer para, zgjidhni të qëndroni në një apartament me qira për pushime – ishulli është shtëpia e shumë bungalot të lezetshme dhe apartamente elegante.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...