The Independent për Shqipërinë: Destinacioni ideal për pushime!

Shumë e anashkaluar në Evropën Lindore, Shqipëria ka plazhe, histori unike, diell të harlisur dhe është një mundësi ideale për turistët. Kështu e nis shkrimin e saj prestigjozja The Independent për Shqipërinë dhe si kurrë më parë ofron një guidë fantastike.

 

Njëkohësisht malore dhe bregdetare, e dashur nga alpinistët e përkushtuar dhe adhuruesit e diellit, Shqipëria në pamje të parë duket si një miks kulturor me ndikime greke, italiane dhe turke që lënë gjurmë ndër shekuj. Por thellohu m% tej dhe lëre të shpaloset para teje toka dhe gjuha e lashtë ilire. Është një forcë, elasticitet dhe gëzim ngjitës plot gjallëri .

 

Me popullsinë e dytë më të madhe islamike në Evropë pas Kosovës (rreth 60 për qind e shqiptarëve janë myslimanë), vendi është gjithashtu i njohur për tolerancën fetare, me xhami dhe katedrale mahnitëse të ndërtuara krah për krah në qytetet dhe qytezat e kombit ballkanik, transmeton dritare.net. Ishte një kështjellë e Perandorisë Islame Osmane për më shumë se 500 vjet dhe ende shtëpi e një arkitekture të jashtëzakonshme të epokës, pavarësisht përpjekjeve më të mira të diktatorit të shekullit të 20-të Enver Hoxha për ta shkatërruar atë. Një vizitë sigurisht që do t’ju prezantojë me vendasit shumë miqësorë dhe mikpritës dhe disa nga çmimet më të përballueshme në kontinent.

 

Kufizimet e udhëtimit dhe kërkesat e hyrjes

Që nga 1 maji 2022, të gjitha kërkesat e udhëtimit lidhur me Covid-19 janë hequr. Udhëtarët nuk kanë më nevojë të tregojnë prova të vaksinimit ose një test negativ PCR për të hyrë në Shqipëri.

 

Koha më e mirë për të shkuar

Me një klimë të ngjashme të qetë me Greqinë fqinje, Shqipëria është një nga vendet më me diell në Evropë, me orët e diellit që arrijnë kulmin midis prillit dhe tetorit. Koha më e mirë për shëtitje në male janë muajt më të qetë të pranverës dhe vjeshtës, por falë lartësisë së madhe, vera funksionon edhe nëse nuk ju shqetësojnë shtigjet më të mbushura me njerëz. Vera është sigurisht koha më e mirë për të eksploruar plazhet e Rivierës, por temperaturat rriten, kështu që nëse eksplorimi i qyteteve dhe qytezave osmane është në axhendën tuaj, preferohet edhe pranvera ose vjeshta.

 

Rajonet kryesore

Tiranë

Tirana ishte një qytet i qetë derisa kryeqyteti u zhvendos këtu në vitin 1912. Urbanistika e vëmendshme e shekullit të 20-të dhuron rrugë të këndshme me gjethe e të gjera me shumë hije nga vapa e madhe e verës. Epiqendra e qytetit është sheshi Skënderbej i saporinovuar për këmbësorë, një hapësirë ​​madhështore, ku ndodhet Xhamia e bukur Et’hem Bej e shekullit të 18-të dhe Teatri i Operas dhe Muzeu Historik Kombëtar. Aty pranë, tregu Pazari i Ri është i mbushur me tezga ushqimore dhe restorante, por është Blloku ku do të dëshironi të shkoni- ky cep i zhurmshëm i qytetit ishte më parë një lagje banimi për politikanët komunistë në pushtet dhe tani është një qendër e gjallë e kafene, me bare, restorante dhe klube.

 

Shkodra dhe Alpet Shqiptare

E themeluar nga fiset e lashta ilire në shekullin e IV para Krishtit, Shkodra ka parë disa veprime në kohën e saj. Porta për në Shqipëri nëse mbërrin nga Evropa Veriore me autobus ose makinë, është një qytet i vogël paqësor dhe plot atmosferë ‒ prandaj jepini pak nga koha juaj, pasi është më shumë se thjesht një pikë kërcimi për në male. Merrni me qira një biçikletë dhe dilni në liqen, gërmoni nëpër tregjet e fshehura dhe gjeni veten të mahnitur nga Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi, informon dritare.net. Kur ecni përpara, minibusët ngjiten në Parkun Kombëtar të Thethit çdo mëngjes, ku mund të provoni shëtitje më të shkurtra lokale ose të ndiqni shtegun popullor njëditor për në Valbonës, ku furgonët do t’ju çojnë përsëri në Shkodër pasditen tjetër.

 

Gjirokastër

E famshme për arkitekturën e saj të ruajtur në mënyrë fantastike dhe të sofistikuar të epokës osmane, rrugët dredha-dredha me kalldrëm të Gjirokastrës janë të mbrojtura nga Unesco për arsyet e duhura . E vendosur prapa nga bregu dhe e vendosur lart në kodra, arkitektura mahnitëse e qytetit të vjetër dikur ishte shtëpia e një prej qendrave më të mëdha të sufizmit (një shkollë mistike, e bazuar në meditim të Islamit) jashtë Turqisë. Ndërkohë që vetëm një pjesë e vogël e objekteve fetare i mbijetuan spastrimit të Enver Hoxhës, kishat dhe xhamitë ende jetojnë krah për krah këtu, siç kanë bërë me shekuj. Kalaja e Gjirokastrës është padyshim një nga më të mirat në vend (konkurrenca është e ashpër pasi ka mbi 150) me gurë të bardhë që vezullojnë dhe mure të mëdha të gurtë.

 

Riviera

Shtrirja bregdetare prej 120 km nga Vlora në Sarandë, e njohur si Riviera Shqiptare, përbëhet nga fshatra piktoreskë në faqe kodrash dhe nuanca madhështore blu të zbehtë ndërsa deti Jon përshkon plazhet e tij me guralecë. Ndalesat e njohura janë qendra e festivalit Dhërmiu dhe Himare e preferuara e udhëtarëve me çantë shpine, ose shkoni në grupin luksoz të ishujve të vegjël në Ksamil. Një autostradë shkon përgjatë bregdetit, e shërbyer nga një grusht autobusësh në ditë në të dy drejtimet ‒ merrni këtë rrugë për të eksploruar plazhet më pak të shkelura gjatë rrugës, duke marrë me qira një makinë ose motoçikletë, ose nëse ndiheni të guximshëm, bëni si të rinjtë shqiptarë dhe ecni me autostop. Ujërat e kristalta të rivierës janë të ftohta, edhe në vapën e verës, falë burimeve të ujit që rrjedhin nga malet dhe nën shtratin e detit.

 

Destinacione të nënvlerësuara

Kanioni i Beratit dhe Osumit

Po aq mbresëlënëse sa Gjirokastra, por shpesh anashkalohet në favor të saj, është qyteti tjetër i kohës osmane, Berati. I njohur si qyteti i një mijë dritareve, xhamat e Beratit mahnitin shikuesin, teksa brigjet e lumit përkulen drejt kodrave. Kështjella daton në shekullin e 13-të me një kishë fantastike të vogël bizantine brenda ‒ e ngjitet në Shën Mëri. Sigurisht që këtu ka edhe xhami të mrekullueshme – shembulli i mrekullueshëm i Beratit për tolerancën fetare në të cilën Shqipëria është aq e mirë. Bëni një udhëtim ditor nga këtu në kanionin e Osumit, ku mund të kaloni nëpër lumë, duke kaluar faqet e shkëmbinjve dhe të merrni baltë nga shtrati i lumit për ta përdorur si një maskë ushqyese për fytyrën.

 

Parku Arkeologjik i Butrintit

Rrënojat greke, romake dhe bizantine e zbukurojnë këtë ish-metropol, të vendosur në buzë të Rivierës. Butrinti është padyshim shtëpia e rrënojave më të mira në Shqipëri dhe në të vërtetë në Ballkanin Perëndimor, por shpesh anashkalohet gjatë rrugës për në plazh, transmeton dritare.net. Është një vend i përhapur me ndërtesa të vendosura rreth lagunës, (imagjinoni Pompein), duke përfshirë banja romake, një amfiteatër grek dhe kulla veneciane. Përgatituni të kaloni ditën atje dhe vishni këpucë jashtëzakonisht të rehatshme. Ka një shtesë të mëvonshme osmane që ia vlen të shihet gjithashtu; Udhëheqësi famëkeq Ali Pasha ndërtoi një kështjellë këtu për të mbajtur një sy mbi Napoleonin, i cili kishte marrë Korfuzin afër.

 

Korçë

Korça është e vendosur mes maleve piktoreske dhe e zhytur në natyrë, por më pak e shkelur nga turistët se pjesët e tjera të vendit. Hiking është në krye të listës së gjërave për të bërë këtu, por qyteti është gjithashtu i mbushur me arkitekturë fantastike dhe institucione kulturore. Muzeu i Fotografisë “Gjon Mili” jep një vështrim në jetën e shekullit të 20-të këtu, ndërsa Muzeu Mesjeta është një nga më të mirët e vendit. Katedralja ortodokse Ringjallja e Krishtit merr vëmendjen më të madhe, por xhamia e vogël Iliaz Bej Mirahori është gjithashtu e padiskutueshme, si një nga më të vjetrat në vend.

 

Gjërat më të mira për të bërë

 

Bëni një shëtitje të bukur

Ecja nga Thethi në Valbonë, nëpër Alpet Shqiptare (ose Bjeshkët e Nëmuna siç quhen ndonjëherë) kryeson listën e të gjithëve për një arsye. Pamjet e kësaj mahnitëse rrallë vijnë kaq [ranë ‒ dhe, me këpucët e duhura, është e menaxhueshme për udhëtarët fillestarë, për sa kohë që ju jeni në gjendje të ecni 16 km, që zgjat gjashtë deri në nëntë orë. Ky udhëtim zgjat të paktën tre ditë në një itinerar, zakonisht me dy netë ‒ pasi minibusët shkojnë nga Shkodra në Theth ose Valbonës çdo mëngjes dhe kthehen pasdite, me një ditë të plotë ecjeje në mes.

 

Të notosh në lumenj

Bëni një zhytje në ujë të ftohtë në pamjet e pazakonta të bukurisë natyrore që Shqipëria ka me duzinë. Tre të parat janë Syri i Kaltër, një pishinë e bruztë me ujë të ftohtë burimi malor (zakonisht rreth 10-13°C) rrugës për në Gjirokastër; kanioni i sipërpërmendur i Osumit pranë Beratit, ku mund të ecësh me gomone ose me ujë përgjatë lumit Osum; ose më të guximshmit (rruga nga Shkodra nuk është e shkëlqyeshme) do t’i pëlqejë noti në lumin Shalë, i cili rrjedh brenda vargmalit të Alpeve Shqiptare.

 

Duke u rrotulluar

Marrja me qira e makinave ose motoçikletave është relativisht e lirë në Shqipëri, por nëse preferoni të përdorni transportin publik, bëhuni gati për të përqafuar një rrjet autobusësh pak misterioz, por plotësisht funksional që përfshin shumicën e cepave të vendit. Nuk ka asnjë aplikacion apo faqe për prenotim paraprakisht, ju paguani shoferin.

 

Si të arrini atje

Ka fluturime të rregullta direkte nga Londra në Tiranë në Wizz Air, që është opsioni më i lirë dhe më i shpejtë. Por ka gjithashtu një sërë rrugësh pa fluturime, në varësi të kohës që duhet të kaloni. Mënyra më e shpejtë pa fluturime do të ishte të merrnit trenat për në Bari në Itali (nëpërmjet Parisit, Milanos dhe Romës) dhe hipja në tragetin ditor për në Durrës në bregdetin verior të Shqipërisë, informon dritare.net. Ose nëse autobusët e Ballkanit tërheqin më shumë se tragetet, merrni trenin deri në Beograd (nëpërmjet Zagrebit) dhe zbrisni me autobus për në Shkodër prej andej.

 

Këshillë për kursimin e parave

Shqipëria është jashtëzakonisht e lirë, krahasuar me shumicën e kombeve të tjera evropiane, por nëse jeni vërtet me buxhet të shtrënguar, merrni çadrën tuaj me vete dhe përdorni një nga kampingjet e panumërta fantastike që janë të vendosura në të gjithë gjatësinë dhe gjerësinë e vendit.

 

Pyetjet e shpeshta

Si eshte moti?

 

Shqipëria është e bekuar me afërsisht 300 ditë me diell në vit, kështu që pranvera dhe vjeshta janë kohë fantastike për të shkuar. Vera sheh temperaturat të rriten deri në vitet ’40, kështu që qëndroni në destinacionet bregdetare në kulmin e korrikut dhe gushtit.

 

Në cilën zonë kohore është?

 

GMT+1.

 

Çfarë monedhe më duhet?

 

lekë shqiptare.

 

Çfarë gjuhe flitet?

 

Shqipëria (aka Shqipërisë ) është shtëpia e shqiptarëve ( Shqipëri ) që flasin shqip ( Shqip )./The Independent

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...