Rast i rëndë/ Zbulohet mjeku që mashtronte pacientët sikur kishin sëmundje të keqe për para

Ju do të mendonit se mjekët tuaj janë personi i parë që mund t’i besoni kur bëhet fjalë për shëndetin dhe mirëqenien tuaj. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur i gjithë profesioni i tyre përqendrohet në interesin më të mirë të pacientit të tyre. Mjerisht, ky nuk është rasti universal siç duhet të jetë.

 

Në vend të kësaj, kujdesi shëndetësor në ekonominë e sotme kapitaliste është krijuar për t’i dhënë përparësi parasë, shpesh në kurriz të pacientit të varfër. Arsyeja për këtë është sepse mjekësia dhe kujdesi shëndetësor janë një biznes shumë fitimprurës për kompanitë e mëdha farmaceutike që dominojnë industrinë.

 

Kjo për fat të keq ka rezultuar që mjekët të diagnostikojnë rrejshëm pacientët e tyre në emër të parave.Fatmirësisht, shumë nga këta mjekë po arrestohen. Dhe meqenëse informacioni është lehtësisht i arritshëm dhe i bollshëm, është e thjeshtë të pajisemi me njohuritë që mund t’ju mbajnë të vetëdijshëm dhe t’ju mbrojnë nga praktika të tilla mas htruese.

 

Rasti i fundit i mjekëve mash trues të kapur është doktori Farid Fata. Një mjek nga Michigani, ai u pranua së fundmi në gjykatë për shkak të diagnostikimit të gabuar të pacientëve të tij me kancer.

“O ti që po e poston gruan në internet, a e di që ta shohin 700 – 800 burra të tjerë?

Imami nga shkupi, Sadullah Bajrami, përmes një postimi në faqen e tij në facebook, ka krίtίkuar burrat që e postojnë gruan e tyre në...

U godit në fytyrë me grusht, Berisha shfaqet me syze dielli në publik

Kreu demokrat Sali Berisha, ditën e martë, 6 dhjetor, u sulmua me grusht nga Gerti Shehu në bulevardin ku po zhvillohej protesta.   Pas grushtit, Berisha...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME