Një virus misterioz po përhapet me shpejtësi, pëllumbat po kthehen në “zombi” (video)

Një sëmundje virale i ka kthyer pëllumbat në Mbretërinë e Bashkuar në krijesa të ngjashme me zombi – duke i bërë ata të zhvillojnë qafë të përdredhur dhe të ecin në formë rrathore, thanë ekspertët e kafshëve.

 

Shoqëria Jersey për Parandalimin e Mizorisë së Kafshëve ndau një alarm së bashku me fotot befasuese të pëllumbave me qafë të shtrembëruar.

 

“Ka pasur një rritje të numrit të pëllumbave të tokëzuar që vijnë në Strehën e Kafshëve JSPCA në javët e fundit, shumë prej të cilëve kanë shfaqur shenja neurologjike si qafë të përdredhur, duke u rrotulluar ose nuk janë në gjendje të qëndrojnë në këmbë,” tha shpëtimtari i kafshëve.

 

Ai tha se sëmúndja duket të jetë paramyxovirus i pëllumbave, i cili përshkruhet si “një sëmundje virale pa ndryshim fatale që mund të prekë pëllumbat, pëllumbat dhe shpendët”.

 

Për të parandaluar paramyxovirusin e pëllumbave, ata mund të vaksinojnë zogjtë dhe të sigurohen që të ruajnë biosiguri të rreptë në mbylljet e tyre. “Virusi nuk i përgjigjet trajtimit edhe pse kujdesi mbështetës nga një veteriner mund të zvogëlojë ashpërsinë e sëmundjes dhe të rrisë shanset për mbijetesë,” tha Bird Exotics Veterinary, sipas The Sun.

 

Për fat të mirë, njerëzit nuk mund ta kapin sëmundjen, megjithëse njerëzit që trajtojnë zogjtë e infektuar mund të kapin konjuktivitin, i njohur gjithashtu si sy i kuq.

 

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura në Shqipëri. Pavarësisht shkëputjes nga ekrani, Shtino do të njihet gjithmonë si fytyra e “Njerëz...

Europa dhe SHBA japin alarmin, cila grupmoshë rrezikohet më shumë nga ‘tridemia’

Një kombinimin e virusit sincicial të frymëmarrjes ( RSV ), infeksionit Covid-19 dhe gripit i quajtur si ‘tridemia’ ka ngritur në këmbë Autoritetet shëndetësore...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Të moshuarit i rrëzohen frutat e perimet në rrugë, djali ndalon makinën dhe e ndihmon

Shpesh herë jemi mësuar të dëgjojmë vetëm për akte...

Shokohet vajza pasi ndahet! Ish i dashuri i dërgon faturat e harxhimeve: Mi paguaj…!

Të gjithë e dimë se marrëdhëniet janë një investim...

Do festonte datëlindjen sot, Aida Shtino rrëqeth: Po kalon i pesti vit pa ty, do pi me foton tënde

Aida Shtino është një ndër moderatoret më të njohura...