“Skandal, nuk ka ndodhur kurrë”, Topalli për diskutimin e buxhetit të 2023 pa u miratuar paketa fiskale: Si të shkosh për të blerë pa lekë në xhep

Ish kryeparlamentarja, Joezfina Topalli ka reaguar ashpër sa i takon praktikës së ndjekurditën e sotme nga Komisioni i Ekonomisë, ku pa u paraqitur ende paketa fiskale është kërkuartë diskutohet për buxhetin e shtetit.

 

Topalli tha se në historinë e parlamentarizmit shqiptar përgjatë 3 dekadave të fundit, dicka e tillë nuk kishte ndodhur kurrë. Ajo tha se më së pari, duhej që në kuvend të diskutohej dhe miratohej paketa fiskale dhe më pas të bëhej shqyrtimi i projekt-ligjit për buxhetin.

 

Postimi i Plotë:

Skandal!

 

Ne historine e parlamentarizmit shqiptar te ketyre 3 dekadave nuk ka ndodhur kurre , qe ky institucion te diskutoje per buxhetin e shtetit pa pasur paketen fiskale. Ne Kuvend ne fillim paraqitet paketa fiskale, diskutohet dhe miratohet ( edhe me ndryshime) kjo, pastaj fillon shqyrtimi i projektligjit te buxhetit te shtetit. E kunderta eshte gjeja me absurde dhe qesharake qe mund te imagjinohet. Eshte njelloj sikur te shkosh ne dyqan me ble pa asnje leke ne xhep.

 

Tallja me institucionin e parlamentit eshte turpi i vete maxhorances, eshte te fyesh dinjitetin e cdo deputeti ne Kuvend e mbi te gjitha eshte te luash me cdo qytetar shqiptar. Kur pastaj e din se per shkak te korrupsionit te cmendur , te krizes se cmimeve, te cmimeve te transportit, te renies te fuqise blerese, te rritjes se inflacionit stresi i cdo familje shqiptare eshte rritur si kurre me pare ne tre dekada, kjo pastaj merr emrin pa shpirtesi!

 

Arroganca ne raport me shtetin, me pasigurine e qytetareve tuaj, me zbrazjen e vendit ka nevoje vetem per nje pergjigje:- Ndryshim! Rasti i fundit eshte rasti exemplar i rrezimit te parlamentarzmit ku, mbeshtetet Republika jone! Deputetet, qe mbrojne kete absurd do te rregjistrohen ne historine e parlamentit si turpi i tij! Kjo qeveri duhet larguar!

Shkoi në bashki për t’u martuar, por përballet me të papriturën më të madhe të jetës së tij

Një burrë nga Republika Domenikane është përballur me një të papritur pasi kishte vendosur që të martohej. 39 vjeçari shkoi në bashkinë e qytetit...

Rama iu gjunjëzua kryeministrit të Luksenburgut. Pas këtij gjesti, të dy palët u panë duke…

I njohur për “One-man show”, shkruan TPZ, kryeministri Edi Rama, që është mikpritës i 29 liderëve evropianë, bëri një gjest të pazakontë, duke u...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Arjon Muça i zuri vendin në Top Channel? Ish-konkurrenti i Për’puthen habit me deklaratën

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Ekskluzive/ Zbulohet gjyqi mes Olsa Muhametit dhe Vera Grabockës

Bruno Shemsho, modeli dhe ish konkurrenti i Për’puthen ishtë...

Jeni në dilemë? Ja ku mund të shkoni për pushime

Guidier, Lyto Alliu në një intervistë për emisionin “Jeto...