Vendoseni këtë objekt para derës së shtëpisë, largon fatin e keq dhe tërheq para

Njerëzit e perceptojnë hapësirën “para derës” si diçka që nuk i përket banesës së tyre.

 

Gjërat e vjetra që nuk kanë më asnjë vlerë përdorimi hidhen shpesh në korridor, por në një farë mënyre pronarit “i vjen keq” që i hedh.

 

Ka dollapë të ndryshëm, tavolina dhe rafte që nuk janë mjaftueshëm të mirë për të qëndruar në apartament. E megjithatë, njerëzit duket se mendojnë, “janë të mirë për jashtë”.

 

Nuk është i rrallë rasti që para derës së përparme të ketë këpucë të ndryshme të vjetra, pantofla të përdorura. Nëse i përdorni akoma, mbajini në kabinetin e këpucëve të sallës.

 

Nëse nuk i përdorni, jepini ose hidhini. Madje, ka edhe amvisa që hezitojnë të mbajnë qeset e plehrave para derës, derisa pas disa orësh një nga shoqet e shtëpisë vendos të shkojë diku dhe “në rrugë” t’i hedhë mbeturinat.

 

Të gjitha këto zakone të shëmtuara bëjnë një tallje të vërtetë me hyrjen në banesë. Parimet e Feng Shui-t diktojnë saktësisht të kundërtën – hyrja duhet të jetë tërheqëse, dera e përparme gjithmonë e pastër dhe hapësira përpara saj e rregullt, pavarësisht nëse është apartament apo shtëpi familjare.

 

Nëse mund të zgjidhni ngjyrën e derës së përparme, zakonisht rekomandohet e kuqja, e cila nuk është aq e afërt me traditën tonë.

 

Megjithatë, shkrimet e lashta tregojnë se jeshilja është gjithashtu shumë e dëshirueshme dhe këshilla më e thjeshtë është të zgjidhni një ngjyrë druri të çelur ose një nuancë të zbehtë të artë si rimeso lisi ose pishe.

 

Ajo që ne të gjithë mund të bëjmë, pavarësisht nga ngjyra e derës apo pozicioni i saj në lidhje me anët e botës, është të ndriçojmë derën e përparme dhe për këtë arsye të sigurohemi që llamba të funksionojë gjithmonë. Investoni disa para në një llambë shtesë nëse jeni në një pjesë të largët të shkallëve.

 

Pasuria tërhiqet edhe nga një bimë e gjelbër e gjatë dhe elegante e vendosur pranë derës së përparme, qoftë nga jashtë ose nga brenda.

 

Nëse keni një shtëpi, sigurohuni që nga porta deri në hyrje bimët dhe lëndinat të jenë të rregullta dhe të mbajtura mirë. Sipas rregullave ideale, pista duhet të jetë pak e lakuar, dhe jo e “prerë me vizore”./Express/

Vijon sherri, Antonela i përgjigjet Big Mamës pas akuzave që i bëri: E vetmja kohë kur kishe rëndësi ishte…

Antonela Berisha ka reaguar pas deklaratës së Big Mamës ku tha se ajo nuk ishte artiste.   Këtë deklaratë ajo e bëri gjatë një loje në...

Rozë Dua Lipa mori pasaportë shqiptare, Blendi Salaj: E mori edhe iku në Angli, si kanë ikur 12 mijë veta këtë vit

Gazetari Blendi Salaj, përmes një postimi në Facebook, ka reaguar në lidhje me pajisjen e Dua Lipës me pasaportë shqiptare, i cili shkruan të...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë...

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas...