Vendoseni këtë objekt para derës së shtëpisë, largon fatin e keq dhe tërheq para

Njerëzit e perceptojnë hapësirën “para derës” si diçka që nuk i përket banesës së tyre.

 

Gjërat e vjetra që nuk kanë më asnjë vlerë përdorimi hidhen shpesh në korridor, por në një farë mënyre pronarit “i vjen keq” që i hedh.

 

Ka dollapë të ndryshëm, tavolina dhe rafte që nuk janë mjaftueshëm të mirë për të qëndruar në apartament. E megjithatë, njerëzit duket se mendojnë, “janë të mirë për jashtë”.

 

Nuk është i rrallë rasti që para derës së përparme të ketë këpucë të ndryshme të vjetra, pantofla të përdorura. Nëse i përdorni akoma, mbajini në kabinetin e këpucëve të sallës.

 

Nëse nuk i përdorni, jepini ose hidhini. Madje, ka edhe amvisa që hezitojnë të mbajnë qeset e plehrave para derës, derisa pas disa orësh një nga shoqet e shtëpisë vendos të shkojë diku dhe “në rrugë” t’i hedhë mbeturinat.

 

Të gjitha këto zakone të shëmtuara bëjnë një tallje të vërtetë me hyrjen në banesë. Parimet e Feng Shui-t diktojnë saktësisht të kundërtën – hyrja duhet të jetë tërheqëse, dera e përparme gjithmonë e pastër dhe hapësira përpara saj e rregullt, pavarësisht nëse është apartament apo shtëpi familjare.

 

Nëse mund të zgjidhni ngjyrën e derës së përparme, zakonisht rekomandohet e kuqja, e cila nuk është aq e afërt me traditën tonë.

 

Megjithatë, shkrimet e lashta tregojnë se jeshilja është gjithashtu shumë e dëshirueshme dhe këshilla më e thjeshtë është të zgjidhni një ngjyrë druri të çelur ose një nuancë të zbehtë të artë si rimeso lisi ose pishe.

 

Ajo që ne të gjithë mund të bëjmë, pavarësisht nga ngjyra e derës apo pozicioni i saj në lidhje me anët e botës, është të ndriçojmë derën e përparme dhe për këtë arsye të sigurohemi që llamba të funksionojë gjithmonë. Investoni disa para në një llambë shtesë nëse jeni në një pjesë të largët të shkallëve.

 

Pasuria tërhiqet edhe nga një bimë e gjelbër e gjatë dhe elegante e vendosur pranë derës së përparme, qoftë nga jashtë ose nga brenda.

 

Nëse keni një shtëpi, sigurohuni që nga porta deri në hyrje bimët dhe lëndinat të jenë të rregullta dhe të mbajtura mirë. Sipas rregullave ideale, pista duhet të jetë pak e lakuar, dhe jo e “prerë me vizore”./Express/

Luizi mirëpret Tanin: Ditë të zeza do vijnë në këtë shtëpi

Tan Brahimi është banori i dytë që i shtohet shtëpisë së Big Brother Vip. Brahimi është aktor humori. Ai u prit me puthje nga Luizi,...

“Ty të manipuloi Luizi”/ Debat mes banorëve për Armaldon dhe Luizin

Një bisedë që nisi me batuta, përfundoi keq mes Armaldos dhe Luizit. Ata të dy debatuan ashpër mbrëmjen e kaluar, duke lënë pjesën tjetër të...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Luizi mirëpret Tanin: Ditë të zeza do vijnë në këtë shtëpi

Tan Brahimi është banori i dytë që i shtohet...

“Ty të manipuloi Luizi”/ Debat mes banorëve për Armaldon dhe Luizin

Një bisedë që nisi me batuta, përfundoi keq mes...

Tan Brahimi është banori i dytë që i shtohet shtëpisë së BBV

Tan Brahimi është banori i dytë që i shtohet...

Ofendoi Kiarën, Amosi justifikon veten: Nga nervozizmi njeriu mund të gabojë

Amos nuk kishte biletë vajte-ardhje. Ai u shpreh në...